Przejdź do ▾
Siedziba Biblioteki w Sobótce
Filia Biblioteczna w Sobótce Zachodniej

DKK Za-księgowani

Za-księguj swój czas – przeznacz go na książki

Książka to niezmiennie podstawowy nośnik wiedzy, informacji, myśli i wrażeń. Dla tych, którzy jeszcze oprócz czytania lubią pogaworzyć o tym, co kryje się pod okładką lub patrzą na książkę nie tylko, jak na zlepek papierków, ale jak na tworzywo artystyczne lub inspirację do realizacji pomysłów powstał w Sobótce Dyskusyjny Klub Książki.

Kluby dyskusyjne są tworem Instytutu Książki, a koncepcja realizowana jest przez biblioteki wojewódzkie na terenie całej Polski. W naszym przypadku jest do DBP we Wrocławiu.

Klub sobótczański działa przy Bibliotece Publicznej w Sobótce i jest inicjatywą ciągłą. Formuła spotkań ma charakter comiesięczny oraz zmienny miejscowo – członkowie klubu gromadzą się bowiem na spotkaniach organizowanych na przemian w Bibliotece w Sobótce oraz w Filii w Sobótce Zachodniej, co stwarza szanse uczestnictwa w nim osób z szerszego obszarowo kręgu zainteresowanych, nawet tych, mieszkających w gminach sąsiednich.

Członkiem klubu może zostać pasjonat dowolnego gatunku literackiego, ten kto lubi rozmawiać, ale i słuchać, kto jest otwarty na podejmowanie inicjatyw. Jest to przedsięwzięcie współtworzone przede wszystkim przez czytelników. Wymogi są aż dwa – czytać i uczestniczyć. Korzyść – rozwój i dostęp do literatury nie zawsze dostępnej  w bibliotece.

Kto za tym stoi? Ludzie „za-księgowani”. Za-księgowani to osoby, które nie odkładają na półkę, a raczej z niej biorą, którzy lokują kapitał swego czasu w książkach. Za-księgowanie to jak zapatrzenie, zamiłowanie. To stanowisko opowiadające się „za książką”, za czytaniem, to stanowisko uznające wartość zaliczenia wyniesionej z dyskusji o książce wiedzy na konto swoich przeżyć i rozwoju osobistego. Stąd nazwa DKK.

Tutaj można śledzić działalność Klubu: Blog Dyskusyjnych Klubów Książki Dolnego Śląska

Skip to content
Queries: 18