Przejdź do ▾
Siedziba Biblioteki w Sobótce
Filia Biblioteczna w Sobótce Zachodniej

Aktualności

Nowości z dotacji MKDiN w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

? Zapraszamy po książki obyczajowe i kryminalne oraz ofertę dla dzieci i młodzieży oraz komiksy, biografie, reportaże – literaturę faktu.

? Kwotę 13 461 zł dotacji, jaką otrzymaliśmy w roku 2023 r., przeznaczyliśmy na uatrakcyjnienie i zaktualizowanie oferty czytelniczej dla naszych odbiorców w siedzibie i filii z wszystkich grup wiekowych – stąd opracowane już wyczekiwane nowości trafiają na półki.

? Korzystając z możliwości opłacenia zdalnego dostępu do książek elektronicznych, część dofinasowania oraz wkładu własnego wymaganego w realizacji zadania przeznaczono na dalszy udział Biblioteki w projekcie „Legimi na Dolnym Śląsku”.

? Nazwa zadania: „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0”. Operator Priorytetu 1: Biblioteka Narodowa

Biblioteka Narodowa

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa


Foto zabawa „Pokaż swą biblioteczkę” podsumowana

Zwycięzcą ostatniej zabawy Tygodnia Bibliotek została pani Renata Zimoch. Nagrodą niespodzianką jest nowość – kryminał „Pozornie bez winy”, której autorką jest pani Paulina Medyńska, mieszkanka naszej gminy. Gratulujemy serdecznie!

Wyniki konkursu „Ustaw drzewo zasadniczo”

W TYGODNIU BIBLIOTEK 2021 – kolejni nagrodzeni laureaci! ?? Konkurs „Ustaw drzewo zasadniczo” miał na celu promocję sztuki, kultury i historii Polski z okazji Roku Konstytucji 3 Maja.

? Zadanie polegało na wskazaniu co najmniej 12 spośród 15 różnic między dwoma wersjami obrazu Jana Matejki.

? W formule „kto pierwszy ten lepszy”, zgodnie z Regulaminem, prawidłowe odpowiedzi nadesłali: Wioletta Chenowska-WyplerSzymona CichockiAleksandra Jędrychowska.

? Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział, Zwycięzcom gratulujemy!? Nagrody – sadzonki buka kolumnowego (Fagus sylvatica) Dawyck Gold są już w drodze. Zapraszamy po ich odbiór od piątku 14 maja br. w godz. pracy biblioteki.

Konkurs „Zbrataj się z książką” rozstrzygnięty! 🙂

W ramach TYGODNIA BIBLIOTEK 2021 publikujemy wyniki konkursu na kreatywną fotografię okładki książki wkomponowaną w kadr.

Spośród nadesłanych prac Jury konkursu przyznało nagrody i wyróżnienia, uznając zgodnie, że każda praca zachwyca pomysłową estetyką, prezentuje indywidualny wyraz osobowości autora oraz empatyczne wobec książki odnalezienie się w konwencji hasła konkursu. Ogromne brawa dla Wszystkich Uczestników!

Po długiej naradzie wyłoniono laureatów:

I miejsce: Lena Pukała oraz ex aequo Justyna Ludwińska II miejsce: Teresa Budzowska III miejsce: Ewa Tokarz-Szajner

Wyróżnienia otrzymali: Łukasz Wicher, Aleksandra Stępień-Piszczałka, Dominik Majdak z Tatą, Ewa Dymek-Kuś.

Po nagrody – vouchery na koszulki z motywem misia za zajęcie miejsca, za wyróżnienia vouchery na kubki z misiem – realizowane w sklepie Ślężański w Sobótce, zapraszamy do Biblioteki ŚOK od poniedziałku 10 maja br. w godzinach wypożyczeń.

Serdecznie dziękujemy laureatom za udział i gratulujemy sukcesu! Z radością przedstawiamy zwycięskie fotografie:

Spotkanie autorskie z Martą Dymek w RCKS

Wywiad z Martą Dymek – Jadłonomia. W czasie, gdy dbałość o zdrowie powinna być naszą codziennością, z przyjemnością prezentujemy spotkanie z cyklu „BIBLIOTEKA Z PORADNIKAMI CZEKA”. Marta Dymek, pochodzi z Wrocławia, obecnie mieszka w Warszawie, i skutecznie promuje wypracowany przez siebie sposób odżywania. Na swoim popularnym blogu https://www.jadlonomia.com/ prezentuje pomysłowe przepisy na smaczne i zdrowe potrawy kuchni roślinnej. Jest też dziennikarką telewizyjną i autorką trzech bestsellerów kucharskich: – Jadłonomia. Kuchnia roślinna – 100 przepisów nie tylko dla wegan”, – „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” oraz nowość wydawnicza 2020 r. „Jadłonomia po polsku”. Realizacja programu była możliwa dzięki środkom Dyskusyjnych Klubów książki, którym patronuje Instytut książki oraz koordynator wojewódzki – Dolnośląska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu. Serdecznie dziękujemy Pani Marcie za miłą wizytę w Bibliotece oraz Sponsorom. Zapraszamy do rozmowy z naszym wyjątkowym Gościem!#czytankinaczasie – autorzy czytają dzieciom

Być może brakuje Wam dostępu do książek? Albo chcielibyście posłuchać audiobooka? W planach mieliście spotkanie z ulubionym autorem, które zostało odwołane? Nic się nie martwcie! Autorzy przyjdą do Was – oczywiście wirtualnie.


Niestety obecnie zmuszeni jesteśmy, by pozostać w domu. Przez to wiele spotkań towarzyskich, kulturalnych i literackich zostało anulowanych. Aby zaradzić tej sytuacji i nie pozostawić czytelników samotnych, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i dziatki zaprosił autorów do udziału w cyklu spotkań online #czytankinaczasie.


Czyli o co chodzi?


Od 20.03. na fanpage’u Festiwalu zaczęły pojawiać się filmiki, a w nich Wasi ulubieni reprezentanci literatury dziecięcej. Pisarze chcą Was wspierać w tym trudnym czasie i aby trochę Wam go urozmaicić – przeczytają dla Was historie, które sami stworzyli. I tak, Marcin Szczygielski wcielił się w Majkę, kota i wiewiórkę jednocześnie, Marcin Kozioł w wombata Maksymiliana, a Marta Guśniowska w ogromnie sympatyczną gęś i lisa. A to dopiero początek!

Kogo będzie można spotkać jeszcze – to niespodzianka! Dajcie się nieco pozytywnie zaskoczyć w tych jakże skomplikowanych czasach!


Zachęcamy więc, aby sprawdzać czy na Facebook’u Festiwalu nie pojawia się kolejna zapowiedź wieczornej czytanki, które udostępniamy zawsze o godzinie 19.00.


Wszystko to, aby nieco poprawić humor, czasem żeby zabrać w podróż po granicach własnej wyobraźni. Ale przede wszystkim aby pokazać, że dzięki literaturze pozostajemy w domu tylko fizycznie – natomiast nasze myśli mogą wędrować gdzie tylko poniesie je opowieść. Proponujemy alternatywę od gier komputerowych, bajek telewizyjnych lub filmów. Jednocześnie wraz z literatami promujemy akcję #zostańwdomu. To ważne aby dzieci wiedziały, że w tym trudnym czasie nie są same i każdy z nas zmaga się z podobnym problemem jak one. Być może dzięki czytanym fragmentom nasi podopieczni sięgną po pełną wersję książki i na kilka chwil oderwą się od elektroniki. Niewykluczone też, że na parę minut zapomną też o całej obecnej, niełatwej sytuacji, co da im moment wytchnienia.

Jak dołączyć?

Internetowe spotkania autorskie są dostępne dla każdego. Wystarczy zaglądać lub śledzić profil: Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Ojce i Dziatki bądź #czytankinaczasie. Zawsze w dniu, w którym pojawia się nowe video, w okolicach godziny 13.00 ujawniamy kto dziś zagości w waszych domach. Natomiast wieczorem pozostaje tylko relaksować się słuchając ulubionych opowieści!Queries: 42