7 lutego 2020, 19:00

Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
ul. Chopina 25, Sobótka

Wernisaż Nagie obrazy lasu

Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż: „Nagie obrazy lasu”, który odbędzie się w Regionalnym Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce w galerii na I piętrze.

Magiczna wędrówka po lesie. Malarka, Izabela Dąbrowska i fotograf, Jakub Wencek zapraszają na niezwykły i wielowymiarowy spacer śladem dzikiej przyrody. Wernisaż ich wystawy pt. „Nagie obrazy lasu” rozpocznie się 7 lutego o godzinie 19.00 się w Regionalnego Centrum Kultury.

Izabela Dąbrowska – Częstochowianka z urodzenia, wrocławianka z wyboru. W 2014 roku ukończyła filologię niemiecką o specjalności kulturoznawstwo. Jednak obcowania z kulturą wciąż było jej za mało. Niesamowita pasja oraz chęć wyrażania siebie poprzez ukochaną sztukę pchnęły Autorkę wystawy w objęcia kolejnej Alma Mater – tym razem Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, gdzie ukończyła studia podyplomowe na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni profesora Leszka Mickosia. W 2017 r. utworzyła z przyjaciółmi artystyczny kolektyw, złożony z absolwentów wrocławskiej ASP – Grupę Ukrytą, której do dziś jest aktywnym członkiem.

Głównym tematem twórczości Izabeli Dąbrowskiej są akty kobiece, motywy przyrodnicze oraz sytuacyjne, gdzie z upodobaniem łączy geometryczne bryły z figuratywnymi postaciami ludzi i zwierząt. Pod względem technicznym jej malarstwo charakteryzuje żywa i odważna kolorystyka, a ulubioną techniką jest akryl na płótnie.

Na wernisażu w Sobótce Artystka zaprezentuje m.in. nową serię „Nagie obrazy lasu”, która skupia prace tworzone na przestrzeni ostatnich miesięcy. Jest to zalążek cyklu, nad którym Autorka ma zamiar intensywnie pracować w nowym roku. Tematyką są tu akty oraz motywy leśne. Cechuje je zarówna żywa kolorystyka, jak i wieloznaczność, pewna nie dosłowność. Artystka jest mocno związana z naturą, na której łonie stara się spędzać jak najwięcej czasu. Te momenty pomagają jej wyciszyć się, nabrać dystansu do codziennych spraw i otworzyć się na to, co nowe. Swoją twórczością Artystka chce zwrócić naszą uwagę na las, jako kluczowy element ekosystemu, nie tylko roślin i zwierząt, lecz także ludzi – o czym często zdarza się nam zapominać. Chce poruszyć wyobraźnię i sumienie odbiorcy, zwracając uwagę na problemy związane z szeroko rozumianą ochroną lasu. Natomiast nagość zawarta w tytule ma znaczenie nie tylko dosłowne.

Warto wspomnieć, że wyraźną inspiracją dla malarstwa Izabeli Dąbrowskiej jest twórczość Franza Marca. Ów niemiecki ekspresjonista malował zwierzęta jako istoty bliższe naturze, a przez to i bliższe Bogu. Zwierzęta dla Marca były tym, czym dla artystów odrodzenia anioły: wysłannikami i świadectwami prawdy, piękna i łaski. W wielu pracach niemieckiego malarza i grafika pojawia się tęsknota za idealnym związkiem człowieka z naturą. Do tej tęsknoty odwołuje się również Izabela Dąbrowska.

www.izzyart.pl
www.instagram.com/izzyart.ik

Jakub Wencek – Fotograf, leśnik z Milicza. Las towarzyszy Jakubowi od najmłodszych lat. Był zawsze blisko przyrody i lasu. Być może dlatego często nie dostrzegał jego wyjątkowego piękna. Wszystko zmieniło się, kiedy zrozumiał, że te wspaniałe widoki leśne czyli swoiste spektakle przyrodnicze trwające często tylko kilka sekund i mogące się już nigdy nie powtórzyć, są zarezerwowane tylko dla nielicznych. Jakub ma to szczęście, że  wiele razy dane mu było w nich uczestniczyć.  Wtedy zaczął odkrywać las na nowo- robić zdjęcia i filmy oraz dzielić się tymi wyjątkowymi kadrami.  8 lat temu kupił swój pierwszy aparat fotograficzny i przez kilka lat uczył się podpatrując lepszych od siebie.

www.instagram.com/tanczacachmura
www.obrazylasu.pl

Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
ul. Fryderyka Chopina 25, 55-050 Sobótka

07.02.2020, godz. 19.00