8.01.2022

Sobótka, CATL

Unikalne zdjęcia wojskowe z Sobótki!

Już od soboty 8 I 2022 Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej rozpocznie codzienne przedstawianie nowej kolekcji fotografii wojskowych wykonanych w naszym mieście.

Fotografie można oglądać na profilu: https://www.facebook.com/CyfroweArchiwumSobotki

Działamy od 2013 roku, m.in. promując tutejszą historię, aktywnie gromadząc, opracowując i udostępniając Państwu przede wszystkim dawne zdjęcia, najczęściej pozyskiwane z prywatnych archiwów. Zbiory te mają tę cenną cechę, że odrywają się od pocztówkowych ujęć (równie istotnych) i pokazują ludzi, miejsca i zdarzenia z zupełnie innej perspektywy. Pokazują prawdziwe życie miasta.

Kolekcja, którą opublikujemy trafiła do nas dzięki budowanemu przez lata zaufaniu i współpracy z p. Ryszardem Małkiem. Dziękujemy za to ?

W procesie pozyskania materiałów wspomogła nas również pasjonatka lokalnej historii, p. Elżbieta Pasławska

Dzięki takim postawom i aktywności ludzkiej w zakresie utrwalania dziejów tych terenów możemy zaprezentować kolejny już – istotny, nieznany, niepublikowany wcześniej zestaw archiwaliów dający piękny wgląd w zabudowę miasta oraz aktywność wojskową z okresu prawdopodobnie lat 1940-44. To bardzo ważna kolekcja, ponieważ w publicznym obiegu jest niewiele zdjęć pokazujących działania wojskowe w naszej okolicy, która – jak wiadomo – w okresie walk sowiecko-niemieckich stanowiła istotny punkt oporu oddziałów III Rzeszy.

Fotografie będą opisywane przez nas w miarę możliwości, ale zachęcamy do pomocy przy identyfikacji, szczególnie w kwestiach militarnych.

Zbiór prawdopodobnie przedstawia oddziały służb Luftwaffe, które mogły stacjonować na ówczesnym lotnisku Rosenborn (obecnie Mirosławice).❗ Zapraszamy do udostępniania swoich archiwów rodzinnych do digitalizacji

Michał Hajdukiewicz – inicjator i koordynator CATL w Sobótce