Światowy Dzień Poezji i Teatru z młodzieżą
Tegoroczny Światowy Dzień Poezji Biblioteka Ślężańskiego Ośrodka Kultury pragnie uczcić projektem skierowanym do młodzieży szkół średnich naszej gminy: Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce oraz wszystkich zainteresowanych tematyką twórczości poetyckiej, prozatorskiej i dramaturgicznej.
Gościem uświetniającym lokalne obchody tego święta będzie twórca prozy poetyckiej, dramaturg, reżyser, wykładowca akademicki, realizator nagradzanych projektów teatralnych, twórca tomiku prozy poetyckiej pt. „Ostatnie zimy” – Andrzej Błażewicz. Z pochodzenia świdniczanin, obecnie związany z Teatrem Polskim w Poznaniu.
Planowany program spotkania:
- Moderowana rozmowa z GOŚCIEM;
- Pytania kierowane przez uczestników;
- Rozstrzygnięcie konkursu na miniaturę prozy poetyckiej – przeprowadzonego wcześniej w dwóch szkołach średnich.
Bardzo zachęcamy do włączenia się w wydarzenie – naszym celem jest zainspirowanie młodzieży oraz wszystkich zainteresowanych do aktywnego odbioru kultury i rozwijania twórczej wyobraźni poprzez kontakt z autorytetem młodego pokolenia, reprezentantem środowiska twórczego naszego Regionu.
Andrzej Błażewicz
ur. 1996 we Wrocławiu – reżyser teatralny, dramatopisarz, prozaik i poeta. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Jako reżyser debiutował Żydem Pałygi (2018) w Teatrze Bagatela w Krakowie. Zrealizował potem adaptację Małej syrenki Andersena (2018) i Spektakl dyplomowy, czyli kilka piosenek o przemocy w teatrze (2020) w Teatrze Nowym Proxima w Krakowie. W Teatrze Polskim w Poznaniu, gdzie od 2021 pracuje jako pedagog teatru i dramaturg, wystawił zaś Śluby panieńskie Fredry (2019) z całkowicie męską obsadą (nagroda na festiwalu m-teatr w Koszalinie; wyróżnienie w ramach V edycji konkursu Klasyka żywa). Był też dramaturgiem przy adaptacji Pornografii Gombrowicza (2021) w Teatrze Powszechnym w Radomiu. Ma w dorobku dramaty: Polskie rymowanki albo ceremonie (Teatr Miejski w Gdyni, 2019) oraz Andrzeju nie denerwuj się, Rady Pana Ojca i Narodziny krokodyla grane przez amatorski zespół w Świdnicy. Jest laureatem konkursu na dramat dla dzieci i młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, finalistą Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz IX i X edycji Metafor Rzeczywistości. Publikował swoje utwory w czasopismach: „Wyspa”, „Format”, „Cegła”, „Odra”, „Fabularia”, „Arterie”, „Helikopter”, „Nowy Napis” i „Stoner Polski”.
20 III 2023, godz. 12.00, ŚOK/RCKS, ul. F. Chopina 25, wstęp wolny

