11 maja 2023, godz. 19.00

Sobótka
ul. Chopina 25

„Najcieplej jest we mgle” – wernisaż wystawy Magdy Pacek

Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza wernisaż wystawy prac Magdy Pacek pt. „Najcieplej jest we mgle”. Wernisaż odbędzie się w galerii ŚOK/RCKS (ul. F. Chopina 25, Sobótka) 11 maja o godz. 19.00. Wystawa będzie dostępna do 30 maja w godzinach funkcjonowania Ślężańskiego Ośrodka Kultury.

Mieszkając 20 lat w Sobótce, nigdy nie czułam się zafascynowana miejscowością, z której pochodzę. Dopiero po przeprowadzce, czując tęsknotę za domem, zaczęłam tu wracać z nową perspektywą. Już na pierwszym roku studiów, czyli 8 lat temu, rozpoczęłam intensywne eksplorowanie obrazowe góry Ślęży, zbierając archiwa swojej obecności i odczuć z nią związanych. Ślęża, tak jak wiele miejsc owianych tajemnicą, stała się pokusą do tworzenia marzeń, legend czy historii, które wydają się być mniej lub bardziej prawdopodobne. Mieszając fakty z fikcją, również i ja stworzyłam swoje podanie. Podanie, w którym wędrujemy po dwóch wzgórzach – Raduni i Wieżycy, żeby w końcu dotrzeć na Ślężę. Po drodze możemy usiąść przy ognisku, aby zagłębić się w delikatny szept góry. Przedrzeć się przez mgliste lasy, trochę się zgubić. W końcu osiągnąć spokój, usiąść i patrzeć.

Magda Pacek Urodzona w 1994 roku. Pochodzi z Sobótki. Absolwentka studiów licencjackich i magisterskich na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Fotografię pojmuje jako wielowymiarowe medium, tworząc obiekty fotograficzne, wideo oraz instalacje. Często odwołuje się do natury i w jej kontekście zastanawia się nad kondycją współczesnego człowieka. Poza tym zgłębia medium fotografii, eksplorując jego znaczeniowość oraz analizując pojęcie obrazu.  Jej działania można określić jako meta-artystyczne, gdyż skupiają się na pracy nad meta-obrazami. Uczestniczka wielu wystaw grupowych w Polsce oraz za granicą m. in. w Berlinie, Wiedniu, Bratysławie, Lublanie. Laureatka tegorocznego Biennale Fotografii TIFF we Wrocławiu. Miała swoją wystawę indywidualną Obraz odtajniony w Pawilonie w Poznaniu.