22.09-27.10 - 18.00

Sobótka
ul. Chopina 25

„KOPERNIK 550” – Wystawa filatelistyczna z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na Wernisaż wystawy pt. „KOPERNIK 550”, w ramach której zaprezentujemy kolekcję walorów filatelistycznych poświęconych postaci Mikołaja Kopernika.

„550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika” stała się inspiracją do stworzenia wystawy walorów filatelistycznych przedstawiających postać polskiego astronoma lub nawiązujących do jego życia i działalności. Mnóstwo znaczków z kilkudziesięciu krajów zostanie wyeksponowanych na 30 planszach, które właściciel kolekcji – Tomasz Nycz, zaprojektował tworząc tym samym przemyślany koncept prezentacji wizerunku M. Kopernika w filatelistyce z okresu 1923-2023.

Na wystawie zostaną przedstawione wybrane znaczki, winietki, nalepki niepocztowe, koperty Pierwszego Dnia Obiegu z okolicznościowymi stemplami oraz inne walory filatelistyczne, które zostały okraszone komentarzem i opisami, co sprawi iż wystawa będzie przystępna w odbiorze nie tylko dla filatelistów, ale również osób w różnym wieku nie mających styczności z profesjonalnymi kolekcjami.

Z okazji wystawy pn. „Kopernik 550” wydano okazjonalny znaczek za pośrednictwem usługi „MójZNACZEK” oraz stempel, który będzie można przybić podczas wernisaży wystaw na kartach pamiątkowych. Podczas wernisażu będzie można zakupić okolicznościowy arkusik wydany z okazji organizacji niniejszej wystawy w cenie 75,00 zł.

Ekspozycja będzie dostępna w galerii Ślężańskiego Ośrodka Kultury w Sobótce od 22.09.2023 r. do 27.10.2023 r. Kurator wystawy: Jerzy Ozga. Kolekcja: Tomasz Nycz. Współpraca: Fundacja Inicjatywa B.