6 lipca - 12 lipca 2020

Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej
ul. Chopina 25, Sobótka

290. Rocznica wielkiego pożaru w Sobótce

Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza do uczestnictwa w konkursie, który realizujemy w ramach Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce. Poniżej przedstawiamy szczegóły:

5 lipca 1730 ocalali mieszkańcy Sobótki przeżywali dramatyczne chwile. 4 lipca 1730 roku miasto pod Ślężą nawiedził bowiem, uważany za największy ze wszystkich odnotowanych, pożar. Sobótka, podnosząca się po klęskach wojny trzydziestoletniej, otrzymała owego feralnego dnia największy cios. Ówcześnie czerwony kur stanowił stałe zagrożenie dla osad, a sprzyjała temu drewniana, gęsta zabudowa, a także słaby dostęp do ujęć wody. Tamtej sądnej daty uległ spaleniu ratusz miejski z niemal wszystkimi dokumentami i całym archiwum. Przed zatraceniem pamięci o historii miasta uratowały Sobótkę odpisy archiwum kanoników regularnych NMP we Wrocławiu. Ocalały nieliczne zabudowania, m.in. dom kanclerza klasztornego. Oprócz ratusza i domów ofiarą pożaru stał się także kościół parafialny pw. św. Jakuba Apostoła, którego południowa nawa została doszczętnie zniszczona. Prawdopodobnie ocalała z niego jedynie wieża.

Takie wydarzenie wyraźnie pokazuje, jak ważna jest potrzeba gromadzenia i utrwalania wiedzy o historii miejsca, w którym się żyje. Mając to na względzie kontynuujemy apel o dostarczanie fotografii i wszelkich materiałów, które następnie poddajemy digitalizacji.

Jesienią odbędzie się spotkanie tematyczne poświęcone temu wydarzeniu (informacje pojawią się w sieci i na plakatach).

Upamiętniając dziś rocznicę tego wydarzenia sprzed 290. lat zapraszamy do konkursu. Nagrodą będą trzy egzemplarze tegorocznej, najnowszej książki regionalnej autorstwa p. Jacka Ostrowskiego, pt.: „Wspólna ojczyzna wielu narodów. Historia wybranych miejscowości Masywu Ślęży”. Książki będącej zwięzłą kompilacją wielu interesujących informacji z życia dawnego miasteczka.

Fundator nagród: Michał Hajdukiewicz.

ZADANIE I ZASADY KONKURSU
Według przekazu historycznego „(…) kościół i miasto uległy doszczętnemu zniszczeniu w przeciągu dwóch godzin od zbrodniczo wznieconego ognia”.

ZADANIE: należy odnaleźć źródło tej smutnej relacji, które do dziś w przestrzeni miasta zaświadcza o skali katastrofy i przesłać jego zdjęcie oraz wyjaśnienie – co to za obiekt i gdzie się znajduje – na adres: biblioteka@rcks.pl z obowiązkowym dopiskiem w temacie wiadomości: POŻAR SOBÓTKI 1730

Fotografia ma być załącznikiem do wiadomości. W treści maila należy zawrzeć opis obiektu (czym jest oraz jego lokalizację) oraz wskazać imię i nazwisko. Odpowiedzi należy przesyłać do 12 lipca 2020. Po tej dacie zgłoszenia nie będą rozpatrywane. Nagrody otrzymają trzy osoby, które jako pierwsze dokonają poprawnego zgłoszenia: jedna osoba = jedna książka. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 14 lipca na facebooku CATL Sobótka, oraz facebooku i stronie ŚOK: www.rcks.pl Zwycięzcy zostaną powiadomieni mailowo o wygranej. Odbiór osobisty nagród od 15 do 22 lipca w Bibliotece ŚOK, ul. F. Chopina 25

* Grafika ma charakter poglądowy. Opracowana w oparciu o fragment panoramy ze Scenographia urbium Silesiae” F.B. Wernera, lata 1737-1752. Użycie niekomercyjne*