Projekt POEZJA BEZ GRANIC – Światowy Dzień Poezji
21 marca obchodziliśmy ustanowione przez UNESCO święto promocji czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
Z polsko-ukraińską grupą licealistów z Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce udaliśmy się na Skwer Księgi henrykowskiej. Położony przy uczęszczanym szlaku, obok starożytnej rzeźby Mnich, powstał z inicjatywy ŚOK dla upamiętniania w Sobótce odnalezienia w 1948 roku ukrytej w mieście na czas działań wojennych zabytkowej kroniki opactwa cystersów z Henrykowa – z zapisanym z pierwszym polskim zdaniem.
W zamyśle plenerowych warsztatów nawiązaliśmy do ustanowionych na rok 2022 patronów. W ROKU ROMANTYKÓW POLSKICH oraz MŁODZIEŻY, a także wobec aktualnej sytuacji angażowania się Polaków w pomoc Ukrainie – w kulminacji happeningu wybrzmiały dobitne strofy o wartości wolności i pełni człowieczeństwa. Bo przecież poezja jest dla każdego, skłaniając do refleksji, podnosząc na duchu, wyraża pragnienia i stanowi impuls do działania! W czasie lekcji bibliotecznej pod chmurką, młodzi czytelnicy uzupełnili także książki w budce bookcrossingowej, aby wszyscy mieszkańcy i turyści mogli z niej korzystać.
Dziękujemy Młodzieży i Wychowawcom za zaangażowanie w projekt, który podkreślił, że „[poezja] powinna być nieufnością. Krytycyzmem. Demaskatorstwem. Powinna być tym wszystkim aż do chwili, gdy z tej Ziemi zniknie ostatnie kłamstwo, ostatnia demagogia i ostatni akt przemocy” (Stanisław Barańczak).