„Stabat Mater” – Luigi Boccherini – XXII Bach Festival Świdnica 2021

Tegoroczny XXII Bach Festival Świdnica 2021, pod hasłem „Pragnij przemiany” gościł w Sobótce!

W sobotę, 6 sierpnia br., o godz. 19:00, w kościele MB Ewangelizacji i św. Anny w Sobótce, przy pełnej świątyni i w sakralnej pełnej skupienia atmosferze wysłuchaliśmy pięknego utworu z 1801 r. włoskiego kompozytora i wiolonczelisty, jednego z wybitniejszych przedstawicieli muzyki dojrzałego klasycyzmu i rokoko, zwłaszcza muzyki kameralnej, Luigi Boccheriniego -STABAT MATER.

Lamentację nasyconą bólem wyśpiewała lirycznym sopranem Michalina Bienkiewicz. Towarzysząca artystce orkiestra w międzynarodowym składzie: Seojin Kim, Marta Korbel skrzypce; Grzegorz Piętowski altówka; Maria Misiarz, Monika Hartmann wiolonczela – oddała dźwiękami gradację uczuć od skargi i żalu po rzewną konsolację.

Partnerem organizacyjnym wydarzenia był Ślężański Ośrodek Kultury. Z naszej inicjatywy to drugi koncert Bach Festivalu w ciągu ostatnich trzech lat. Poprzedni odbył się w równie zabytkowym kościele w Księginicach Małych.

Należymy do jednej z pięciu gmin, obok Żarowa, Łagiewnik, Piławy Górnej i Walimia, w których tegoroczny Festiwal Bachowski rozbrzmiał poza Świdnicą.

Wielu uczestników koncertu wyraziło pragnienie częstszego obcowania z kulturą wysoką oraz nadzieję, że Festiwal zagości w Sobótce i gminie już na stałe.

Wyrażamy słowa wdzięczności Gospodarzowi świątyni, księdzu proboszczowi Edwardowi Jurkowi, za obecność z nami oraz pełne namaszczenia słowo podsumowujące.

Za ten wyjątkowy koncert serdecznie dziękujemy Muzykom, a wszystkim Gościom i Mieszkańcom Sobótki za liczne przybycie i zasłuchaną atmosferę.