Spotkanie autorskie z Magdaleną Knedler
Ruszyły obchody 70-lecia naszej biblioteki! Pierwsze spotkanie autorskie, 18.10.br. rozpoczął dyrektor ŚOK w Sobótce, p. Michał Hajdukiewicz, witając wyczekiwanego mile przez nas gościa – wrocławską pisarkę, p. Magdalenę Knedler i podkreślając jednocześnie wpisanie się pisarki w cykl regionalny poprzez prozę z nurtu placement.
Autorka powieści społeczno-obyczajowych (Pan Darcy nie żyje, Winda, Klamki i dzwonki, Tylko oddech, Historia Adeli, Nie do końca białe Boże Narodzenie oraz obyczajowych z kontekstem historycznym (Moje przyjaciółki z Ravensbrück, Dziewczyna kata, Dziewczyna z daleka, Ocean odrzuconych) oraz kryminalnych (trylogia Nic oprócz…), ma na swoim koncie również krótkie formy i publicystykę.
Za powieść Pan Darcy nie żyje otrzymała nominację w kategorii „debiut” do nagrody Emocje 2015, przyznawanej przez Radio Wrocław Kultura za najciekawsze lokalne wydarzenie kulturalne roku i nominację w kategorii „literatura” do nagrody WARTO 2016 przyznawanej przez wrocławską Gazetę Wyborczą. W 2017 została Laureatką nagrody EMOCJE w kategorii „literatura” za powieści pt. Dziewczyna z daleka, Klamki i dzwonki, a także trylogię Nic oprócz…
Ponadto, jest członkinią Wrocławskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich.
Pani Magdalena, z właściwą sobie pogodą i piękną polszczyzną podzieliła się z obecnymi swoimi doświadczeniami związanymi z pisaniem książek. Moderująca spotkanie, Ewa Dąbrowska, pytała o wczesne i późniejsze gusta czytelnicze autorki, drogę do debiutu na rynku wydawniczym, prosiła o osobiste odniesienie się co do doboru decydujących słów kluczy świata przedstawionego utworów. Ciekawym tematem były także wątki autobiograficzne czy postaci, z którymi autorka utożsamia się najbardziej, a także obecność w twórczości muzyki jako swoistej ścieżki treściowej. Czytelnicy z dużym zainteresowaniem chłonęli tajniki warsztatu literackiego Pani Knedler. Zwrócili również uwagę na dojrzałość prozy i wrażliwość artystyczną autorki, wyrażającą się poprzez liczne odwoływania się do dzieł literatury obcej i polskiej, malarstwa, poezji i in. tekstów kultury.
Bardzo sympatyczna pisarka podbiła serca Czytelników i nasze. Ze szczególnym sentymentem będziemy polecać i wypożyczać w bibliotece Dziewczynę z daleka, której akcja toczy się w ustroniu leśnym Masywu Ślęży w Sulistrowicach k. Sobótki. Od Mieszkanki tej malowniczo położonej miejscowości, Pani Magda otrzymała wyjątkowy bukiet zielno-artystyczny, prezentowany przez autorkę na jednym ze zdjęć.
Jesteśmy ogromnie wdzięczni p. Magdalenie Knedler za inspirujące, pełne pozytywnych emocji spotkanie i życzymy serdecznie dalszych sukcesów literackich. Kierujemy także podziękowanie do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej za projekt „Rozczytana aglomeracja” – w ramach którego zostało ono zrealizowane.
Naszym Czytelnikom również składamy podziękowania i zapraszamy na kolejne wydarzenia obchodów jubileuszu biblioteki.