Relacja z wernisażu artystycznego „Horyzont zdarzeń”

10 września w galerii Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce odbył się wernisaż „Horyzont Zdarzeń”, czyli astrofizyka na płótnie i w nutach.

W otwarciu wystawy wzięło udział ponad 30 osób, gościliśmy głównie uczestników wrocławskich środowisk twórczych. Prace Trójki artystów plastyków z Wrocławia można oglądać w galerii RCKS, w godzinach funkcjonowania jednostki do 7 października.

Tytułowe hasło nawiązujące do zjawiska czasoprzestrzeni z pogranicza mistyki i astrofizyki – otwiera artystyczny zamysł – próbę zmierzenia się z tematem utraty bliskiej osoby w oparciu o metaforę granicy, do której nie ma możliwości zbliżenia…

Jak wyznała Izabela Dąbrowska, która debiutowała w naszej galerii w roku 2019, proces tworzenia odgrywa tu swoistą formę terapii, stanowi pole ekspresji do wyrażenia trudnych emocji, często nie dających się wyrazić słowami.

Odbiór prac plastycznych dopełniły wrażenia muzyczne w ambientalnym klimacie dźwięków elektronicznych.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy. Prace Trójki artystów plastyków z Wrocławia można oglądać w galerii RCKS, w godzinach funkcjonowania jednostki do 7 października.

Więcej o artystach:

Izabela Dąbrowska – częstochowianka z urodzenia, wrocławianka z wyboru. W 2014 roku ukończyła filologię germańską o specjalności kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim a w 2017 roku Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale malarstwa i rzeźby . Głównym tematem jej twórczości są akty kobiece, motywy przyrodnicze oraz sytuacyjne, gdzie z upodobaniem łączy geometryczne bryły z figuratywnymi postaciami ludzi i zwierząt. Jest mocno związana z naturą, na której łonie stara się spędzać jak najwięcej czasu. Te momenty pomagają jej wyciszyć się, nabrać dystansu do codziennych spraw i otworzyć się na to, co nowe.

Magdalena Mędzkiewicz – jest malarką urodzoną we Wrocławiu w 1986 r. Po ukończeniu studiów filologicznych podróżowała po Europie w poszukiwaniu inspiracji. W 2015 r., rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale malarstwa i rzeźby, które ukończyła z wyróżnieniem. Aktualnie mieszka i tworzy we Wrocławiu. W jej malarstwie pojawiają się motywy  miast, podróży oraz abstrakcyjnych pejzaży. Związana z globalizacją, idea życia miejskiego oraz współczesnej wolności i egzystencji od zawsze ją fascynowała. Tworzy również murale oraz szeroko pojęty streetart.

Arkadiusz Ruszczyk – Urodzony w 1991r. W 2015 otrzymał tytuł mgr inż. Architekta Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni dr hab. Anny Kramm na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2017 rozpoczął studia magisterskie w tym samym kierunku. Ukończył je w 2019. Obecnie mieszka i tworzy we Wrocławiu. Inspiruje go natura oraz proza i charakter życia w mieście – zależności oraz relacje międzyludzkie, ubrane w metaforę kosmosu. Odnosi się do stereotypów oraz społecznej oceny.

Robert Ściubilecki –  to częstochowski gitarzysta jazzowy urodzony w 1988r. obecnie tworzący i mieszkający we Wrocławiu . Mieszkając w Częstochowie grał na festiwalach, nocach kulturalnych, w teatrach, pubach i supportował znanych muzyków. W 2016 rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku Gitara Jazzowa. Został laureatem konkursu na najlepszy cover utworu Pata Methenego. Od lat zajmuje się aktywnością sceniczną oraz nauczaniem gry na gitarze, a obecnie pracuje również  intensywnie nad autorskimi kompozycjami z udziałem muzyków z całego świata.