Polarnicy w Sobótce! Marek Kamiński oraz live z Polską Stacją Antarktyczną

❄️Wydarzenie „Nocne Marki w ŚOK” przyciągnęło tłumnie entuzjastów niezwykłych podróży.

❄️Na granicy dnia i nocy gościliśmy wyjątkowego Marka Kamińskiego oraz połączyliśmy się z Arctowski Polish Antarctic Station, na której w ramach 46. wyprawy polarnej przebywa sobótczanin, Marek Dąbrowski.

❄️Możliwość rozmowy z ludźmi nauki i pasji, którzy zdecydowali się na długi pobyt w drugim krańcu ziemi wywołała podeksytowanie u wszystkich obecnych! Mogliśmy posłuchać bezpośrednich relacji o codzienności pośród antarktycznej aury, naukowej misji bazy położonej na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, z dala od cywilizacji i bliskich. Poznaliśmy tajniki unikalnych profesji, m.in. glacjologa, obserwatora morskiego i ekologicznego czy zodiak drivera. Gorące emocje obu stron topiły lód i zniknął dzielący nas dystans 14 000 tys. km, gdy Polarnicy przyjęli nasze kolejne zaproszenie do nas – tym razem na żywo!

❄️Marek Kamiński, w pięknie moderowanym dialogu odkrył przed nami głębokie przemyślenia, do jakich dojrzewał od swej pierwszej podróży 14-latka poprzez zdobywanie biegunów północnego i południowego – po szlak Camino. Jako miłośnik słowa i języka, w tym również autor własnego alfabetu, wskazał, jak wiele w zrozumieniu nas samych i świata można czerpać z literatury i bogactwa poezji. Wyznał, ile dla Niego znaczą mądrości biblijne.W mocno motywacyjnym przekazie uwydatnił bezcenną wartość praktykowania w życiu sztuki akceptacji, wdzięczności i uważności. Zapadło nam zdanie, że na biegun idzie się nie nogami a głową. Zachęcał zasłuchanych w skupieniu uczestników do podjęcia osobistej drogi na trzeci biegun – czyli w głąb siebie! Kiedy w serdecznej interakcji z publicznością, ujawnili się nasi lokalni caminowicze, a Pan Marek wspomniał o organizowanym przez Fundacja Marka Kamińskiego w marcu 2023 r. dolnośląskim odcinku Marszu Mocy, zadeklarowaliśmy chęć współpracy.

❄️Sprzedały się do cna specjalnie kolportowane przez Przedstawiciela sobóckiej księgarni książki „Moje bieguny. Dzienniki z wypraw”. Obiecujemy, że wznowimy ich zamówienie!

❄️Na zakończenie tego pod wieloma względami wspaniałego spotkania, kontynuowano podróżnicze i filozoficzne wątki w mniejszym gronie – w bibliotece – w ramach DKK. Okazało się, że Pan Marek też zachwyca się tajemniczą Ślężą i być może wróci tu ponownie!

❄️Wciąż pozostajemy pod urokiem niepowtarzalnej atmosfery całego wydarzenia. Z perspektywy grudnia, nie mogliśmy wymarzyć sobie piękniejszego podsumowania roku 2022 w bibliotece ŚOK!

❄️Jesteśmy ogromnie wdzięczni Instytut Biochemii i Biofizyki, zarządzającemu stacją polarną, za przychylność i zgodę na udział uczestników wyprawy w rozmowie.

❄️Spotkanie dofinansowano z projektu Dyskusyjne Kluby Książki (grupa oficjalna) w ramach współpracy z Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu.

❄️Z całego serca dziękujemy WSZYSTKIM – naszym GOŚCIOM: Markowi Kamińskiemu, Zimownikom z Arctowskiego, licznie przybyłym Odbiorcom oraz wspierającemu informatycznie streaming Pietrowi Dąbrowskiemu.

❄️Foto: Paweł Młyński, Michał Hajdukiewicz

RCKS/ŚOK/Biblioteka, 30.11.2022 r.