O wernisażu wystawy „Somnium Animalia” Emilii Witowskiej z Sobótki

🎨Takiej wystawy jeszcze nie było! 📚
🎨Pierwszy raz w historii naszej biblioteki gościmy prezentację obrazów! I to niezwykłych, jak z marzeń sennych i głębi wyobraźni.
🎨Zapraszamy do obejrzenia prac 𝐄𝐦𝐢𝐥𝐢𝐢 𝐖𝐢𝐭𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢𝐞𝐣 młodej, zdolnej, obdarzonej bogactwem wewnętrznym artystki, wywodzącej się z Sobótki. „𝐒𝐨𝐦𝐧𝐢𝐮𝐦 A𝐧𝐢𝐦𝐚𝐥𝐢𝐚” wpisuje się w nowy trend biblioteki w roli mecenasa rodzimych talentów ze ślężańskich kręgów 🙂
🎨Podczas wernisażu Emilia zabrała nas do świata swojej twórczości, zachęcając wszystkich następująco:
„Ciepła pogoda bardzo dobrze będzie współgrać z intensywną paletą barw jaką operuję. Otoczenie książek i spokojna aura biblioteki dopełni narrację stworzeń z marzeń sennych. Żywe kolory prac wybiją się na tle okładek książek, a białe wykończenie przestrzeni zadba o oddech obserwatora.
Podoba mi się też oferowana intymność przez dość ciasną przestrzeń biblioteki. Każdy oglądający będzie zmuszony samotnie zderzyć się z pracą, wejść między regały trochę przekraczając próg do innego świata”.
📚 My także zapraszamy do obejrzenia wystawy – do poniedziałku 11.09.2023 r.

🎨O Emilii:

Aspirująca charakteryzatorka i scenografka. Prężnie rozwija swój warsztat malarski, jak i rysunkowy, szukając nowych form wyrazu. Proces twórczy uważa za czas łączenia się ze swoim wewnętrznym Ego. Początkująca terrarystka i miłośniczka roślin doniczkowych.

Dorastała na terenie Sobótki, gdzie postawiła swoje pierwsze kroki na drodze kariery artystycznej.

Studentka 3 roku scenografii na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Absolwentka Liceum Plastycznego im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu na kierunku jubilerstwo.

Malarstwo pojmuje jako zbiór impulsów, gestów i uczuć, które składają się w jedną spójną całość. Artystka inspirację uzyskuje przede wszystkim z własnych snów. Na fantastyczny charakter dzieł ma wpływ pielęgnowana od dziecka kultura słowiańska w postaci najrozmaitszych legend związanych z górą Ślężą. Od najmłodszych lat fascynowała się również światem zwierząt, który z wiekiem mieszała z coraz większą ilością magii.

Sztuka stała się dla Emilii formą wyrażania siebie, swoich uczuć oraz interpretacji otaczającego ją świata. Malarstwo, poza utrwaleniem wyśnionych postaci, jest wspaniałą drogą do wewnętrznego wyciszenia oraz oczyszczenia umysłu.

W twórczości malarskiej stawia na budowanie warstw, często również faktury obrazu. Pracuje głównie z farbami akrylowymi i akwarelowymi, mieszając je z markerami lub tuszem.

🎨Brała udział w wystawie koła naukowego scenografii 309 “ŚWIATŁO FORMA TREŚĆ JEDNOSTKA”, organizowanej w galerii sztuki współczesnej MD_S. W maju 2022 tryptyk “Tygrysy” autorstwa Emilii wziął udział w wystawie “W formie” podczas 7 Festiwalu Malarstwa organizowanego na terenie Wrocławia.

We współpracy z Wrocławską Szkołą Filmową tworzyła etiudę “SPAŚĆ”, reż. Tomasza Kuka, jako główna scenografka oraz charakteryzatorka.

  • Prace powstały w IX Pracownia Malarstwa, prof. Zdzisław Nitka, mgr Joanna Kaucz, as.
  • Tryptyk “Tygrysy” powstał w IV Pracowni Malarstwa, prof. Krzysztof Skarbek, mgr Piotr Saul, as.

🎨Opis Wystawy:

Cykl prac o charakterze fantasty, przedstawiający stworzenia wypełzające z wyobraźni, wyśnione nocą. Istoty są niekiedy hybrydami znanych człowiekowi gatunków, a w innym przypadku zwierzętami z domieszką magii w formie nietypowych kolorów lub detalu anatomicznego.


Foto: Magda Kubiak, Ewa Dąbrowska