O „Dziadach, duchach, i innych słowiańskich opowieściach”

Spotkanie „Dziady, duchy, i inne słowiańskie opowieści” zgromadziło w Bibliotece Ślężański Ośrodek Kultury duże grono osób zainteresowanych przybyłych nawet z Warszawy. Wpisało się ono w panującą już wokół atmosferę przygotowań do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

🔥 W ten intrygujący i wydaje się mało znany wciąż świat dawnych tradycji naszych przodków i ich przenikania do wierzeń współczesnych wprowadziła obecnych wrocławianka, Justyna Budzyń – biblioterapeutka i pasjonatka słowiańszczyzny.

Jednym z głównych motywów wykładu była odpowiedź na pytanie, co ze słowiańskich obrzędów pozostało do dziś? Okazało się, że z odległych praktyk tzw. dziadów wywodzi się np. kultywowanie pamięci o zmarłych poprzez zapalanie im świec i zniczy. Zapalamy światło i ogień, gdyż są one symbolami przeciwstawnymi do ciemności. Ogień symbolizuje także czas, który upływa. Ma żyjącym przypominać o tym, że kiedyś połączymy się ze zmarłymi.

W tę refleksyjną porę Biblioteka ŚOK dziękuje serdecznie Pani Justynie za podzielenie się rozległą wiedzą o słowiańskich zwyczajach, a wszystkim uczestnikom za wniesienie wielu ciekawych wątków i tym samym pogłębienie tematyki wieczoru.