NOC BIBLIOTEK i Rok Tyrmanda – na jazzowo

10 października, w NOC BIBLIOTEK uczciliśmy ROK TYRMANDA.

W 100. rocznicę urodzin i 35. rocznicę śmierci Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem tego artysty. Sejmowa Uchwała głosi, że: „Leopold Tyrmand, autor kultowej powieści Zły i bezkompromisowego Dziennika 1954 był jednym z najbardziej oryginalnych prozaików polskich drugiej połowy XX wieku. W najtrudniejszych czasach zachował odwagę i niezależność intelektualną”.Urodził się 16 maja 1920 roku w Warszawie. Scenariusz jego barwnej, dramatycznej, często kontrowersyjnej biografii odczytujemy w kontekście największych współczesnych przemian w Europie Środkowej i Wschodniej – przemian społeczno-politycznych i kulturowych. Kiedy w 1985 r, w Fort Myers na Florydzie Tyrmand zmarł, prezydent Ronald Reagan napisał: „Pozostawił miłośnikom wolności na całym świecie wspaniałe dziedzictwo”.Dziś, po stu latach od daty urodzin, przemawia do nas z kart jego najlepszych utworów – on sam – jako zdolny pisarz, intrygujący mężczyzna, lider narodzin ruchu jazowego w Polsce i prekursor bikiniarskiego stylu – legendarny Kontestator szarej rzeczywistości PRL-u.

Dla lepszego poznania sylwetki tej ważnej postaci polskiej kultury – zaprezentowaliśmy jego ulubiony gatunek muzyczny w bardzo klimatycznym i profesjonalnym występie estradowym znanego nam już wrocławskiego zespołu Friends In Jazz.

Dorobek literacki przedstawiono w wystawie multimedialnej „ŚWIATY LEPOLOLDA TYRMANDA”.

Bardzo dziękujemy firmie „Sawo” Diesel-Serwis z Kunowa za akcent retro i użyczenie Citroena BL11, przy którym można było zrobić sobie zdjęcie z bikiniarskim klasykiem.

Wkrótce więcej zdjęć z tego niezwykle udanego wydarzenia…