Narodowe Czytanie’ 2021

Lokalna edycja Narodowego Czytania odbyła się na deskach scenicznych sali teatralno-widowiskowej RCKS – na których odegrano bohaterów dramatu Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej”.

Na uroczystość zaproszenie przyjął Burmistrz, p. M. Jarosz , przewodnicząca Komisji Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu – p. Irena Gajewska, członek tej komisji, pan Andrzej Kociński oraz dyrektorzy, bibliotekarze i poloniści pięciu szkół gminy: Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sobótce i w Rogowie Sobockim, Szkoły Podstawowej nr 2, Zespołu Szkół Powiatowych nr 3 i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego – w Sobótce.

Scenografię stanowił zaimprowizowany salon Państwa Dulskich znajdujący swoje współczesne odbicie – za sprawą „dulszczyzny”, która jako termin na stałe wpisała się w kanon literatury polskiej i od początku XX wieku nic nie straciła na swej aktualności.

W trakcie prezentacji wspaniale przygotowanych scenek, liczne reakcje śmiechu świadczyły o tym, że widzom towarzyszyła refleksja o uniwersalnym przesłaniu utworu Gabrieli Zapolskiej.

Składamy jeszcze raz serdeczne podziękowania za udział w realizacji tego udanego wspólnego projektu edukacyjnego, który tradycyjnie przybrał piękną artystyczną formę dzięki zaangażowaniu i pomocy Pań nauczycielek: Izabeli Sieradzkiej, Karoliny Gajewskiej, Marioli Wyderki, a także Alicji Dudy. Za bardzo interesującą kreację aktorską roli Meli dziękujemy także niezawodnej p. Justynie Ludwińskiej z Dyskusyjnego Klubu Książki.

Foto: Pola Pluta, Alicja Duda