Święto Odzyskania Niepodległości w Sobótce

Obchody w ramach uczczenia 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Sobótce zaplanowane zostały w cyklu kilku wydarzeń, odbywających się w różnych miejscach i o różnym czasie, dedykowanych dla szerszego spektrum odbiorców.

🇵🇱 Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym i uroczystości na placu w Rynku z udziałem burmistrza, Mirosława Jarosza, przedstawicieli UMiG, Rady Miasta Sobótka oraz mieszkańców i gości. Ceremonii podniesienia flagi do hymnu państwowego dokonał I Pułk Strzelców Konnych i Artylerii im Księcia J. Poniatowskiego, którzy uświetnił obchody salwą honorową z armaty i pokazem historycznym.

🇵🇱 Z okazji 30-lecia tego oddziału, pierwszego w Polsce popularyzującego dzieje Wojska Polskiego z okresu napoleońskiego, dokonano otwarcia tablic upamiętniających jubileusz grupy. Pan Burmistrz za wieloletnie zaangażowanie na rzecz upowszechniania historii Polski i historii Gminy Sobótka – w naszym regionie, w Polsce i na arenie międzynarodowej, wyraził podziękowania i wyrazy szacunku całemu oddziałowi, a za największe zasługi w historii i działalności Pułku imiennie wyróżnieni zostali:- Krzysztof Franaszczuk, założyciel i dowódca, koordynator w organizowaniu działalności grupy;- Bogusław Apathy, rekonstruktor odtwarzający w Europie postać księcia Józefa Poniatowskiego;- Andrzej Kociński, znawca dawnych militariów, komentator, konsultant wierności historycznej.

🇵🇱 W przebieg święta włączyło się liczne grono harcerek Ślężańskiej Drużyny Harcerek „Szlak” im. Danuty Siedzikówny ps. Inka.

🇵🇱 Na zakończenie wszyscy obecni ustawili się do zbiorowej fotografii, przed którą rozdano wykonane przez Bibliotekę Publiczną symboliczne 30 bikornów napoleońskich – epokowe nakrycia głowy. Rekonstruktorzy chętnie pozowali do zdjęć z zainteresowanymi, głównie ze zgromadzonych rodzin z dziećmi.

🇵🇱 12.11. Pokaz filmowy „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”, wielokrotnie nagradzany pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o nieznanej historii Polski w przełomowym momencie dla ludzkości, gdy po raz pierwszy użyto gazu bojowego, który zmienił oblicze wojen i świata. Celem powstania tego dramatycznego obrazu, utworzonego zgodnie z najnowocześniejszą techniką realizacji scen batalistycznych jest zrozumienie mechanizmu zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli, i ku przestrodze dla potomnych. Wstęp dla widzów był bezpłatny.

🇵🇱 Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tegorocznych obchodów, a także uczestnikom naszych wydarzeń – wspólnie godnie uczciliśmy 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.