Święto Odzyskania Niepodległości w Sobótce
Obchody w ramach uczczenia 103. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w Sobótce zaplanowane zostały w cyklu kilku wydarzeń, odbywających się w różnych miejscach i o różnym czasie, dedykowanych dla szerszego spektrum odbiorców.
Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym i uroczystości na placu w Rynku z udziałem burmistrza, Mirosława Jarosza, przedstawicieli UMiG, Rady Miasta Sobótka oraz mieszkańców i gości. Ceremonii podniesienia flagi do hymnu państwowego dokonał I Pułk Strzelców Konnych i Artylerii im Księcia J. Poniatowskiego, którzy uświetnił obchody salwą honorową z armaty i pokazem historycznym.
Z okazji 30-lecia tego oddziału, pierwszego w Polsce popularyzującego dzieje Wojska Polskiego z okresu napoleońskiego, dokonano otwarcia tablic upamiętniających jubileusz grupy. Pan Burmistrz za wieloletnie zaangażowanie na rzecz upowszechniania historii Polski i historii Gminy Sobótka – w naszym regionie, w Polsce i na arenie międzynarodowej, wyraził podziękowania i wyrazy szacunku całemu oddziałowi, a za największe zasługi w historii i działalności Pułku imiennie wyróżnieni zostali:- Krzysztof Franaszczuk, założyciel i dowódca, koordynator w organizowaniu działalności grupy;- Bogusław Apathy, rekonstruktor odtwarzający w Europie postać księcia Józefa Poniatowskiego;- Andrzej Kociński, znawca dawnych militariów, komentator, konsultant wierności historycznej.
W przebieg święta włączyło się liczne grono harcerek Ślężańskiej Drużyny Harcerek „Szlak” im. Danuty Siedzikówny ps. Inka.
Na zakończenie wszyscy obecni ustawili się do zbiorowej fotografii, przed którą rozdano wykonane przez Bibliotekę Publiczną symboliczne 30 bikornów napoleońskich – epokowe nakrycia głowy. Rekonstruktorzy chętnie pozowali do zdjęć z zainteresowanymi, głównie ze zgromadzonych rodzin z dziećmi.
12.11. Pokaz filmowy „Obłoki śmierci – Bolimów 1915”, wielokrotnie nagradzany pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o nieznanej historii Polski w przełomowym momencie dla ludzkości, gdy po raz pierwszy użyto gazu bojowego, który zmienił oblicze wojen i świata. Celem powstania tego dramatycznego obrazu, utworzonego zgodnie z najnowocześniejszą techniką realizacji scen batalistycznych jest zrozumienie mechanizmu zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli, i ku przestrodze dla potomnych. Wstęp dla widzów był bezpłatny.
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do uświetnienia tegorocznych obchodów, a także uczestnikom naszych wydarzeń – wspólnie godnie uczciliśmy 103. Rocznicę Odzyskania Niepodległości.