Kobiece spotkanie autorskie z Joanną Jax

? To niezwykle atrakcyjna propozycja biblioteki ŚOK na uczczenie Międzynarodowego Dnia Kobiet w gronie znanej w Polsce i lubianej przez czytelników autorki bestellerowych powieści historyczno-obyczajowych.

? Pani Joanna jest nie tylko nagradzaną przez czytelników pisarką, ale okazała się także wspaniałą mówczynią, pełną dystansu do siebie i świata. Wyczerpująco odpowiadała na pytania Pań moderatorek, ubarwiając opowieści właściwym sobie humorem, dzięki któremu zyskała sobie jeszcze większą sympatię odbiorców, co potwierdzały uśmiechnięte, a często wręcz rozbawione twarze słuchaczy.

Z niedowierzaniem dowiedzieliśmy się, że kilkutomowe cykle epickie posiadające rozmach historyczny powstają po prostu w głowie autorki, bez sporządzania konspektów, jak czynią to zazwyczaj piszący dłuższe utwory beletrystyczne. A że zdarzał się pod wpływem wewnętrznego imperatywu przelewania pomysłu na papier, tu i teraz, przypalony garnek czy zapłacony przez pomyłkę rachunek za gaz sąsiada – to tylko dodaje smaczku i literackiego kolorytu warsztatowi Pani Jax. Autorka przy okazji wyjawiła, że uwielbia prozę Kena Folletta, Jonathana Kellermana oraz Ryszarda Kapuścińskiego.

Ciekawie było słuchać, jak żmudnym czasem bywa proces badania i gromadzenia w sprawdzonych źródłach informacji wykorzystywanych do wiarygodnego u Pani Joanny tła historycznego.

Były także zaskakująco pragmatyczne wyznania na kwestie: skąd wziął się pseudonim „Joanna Jax” oraz „Patrycja May”?; kto jest pierwszym recenzentem książek i grafikiem niektórych okładek?

Uczestnicy pragnęli również poznać plany wydawnicze i tu kolejny raz byli zdumieni co do pracowitości pisarskiej Pani Joanny: obecny rok przyniesie wydatne powiększenie sporego już dorobku literackiego autorki.

Spotkanie upływało w atmosferze autentycznego dialogu przyjaciół kochających dobre książki, historię, podróże, ludzi…

Wrażeń uczty duchowej dopełniła symboliczna lampka wina i słodki poczęstunek.

Na zakończenie ważną rolę odegrał Pan Stanisław – tato pani Joanny – gdyż prowadził kolportaż książek córki, których kupiono całe mnóstwo, i oczywiście w kolejce po autografy wszyscy żachnęli się na myśl, że nadszedł spotkania kres. Pomogło jednak postanowienie, że to pierwszy, ale nie ostatni wieczór autorski z Joanną Jax w Sobótce 🙂

O autorce za Wikipedią:

Joanna Jax, wł. Joanna Jakubczak – polska pisarka specjalizująca się w powieściach historycznych.

Mieszka w Olsztynie, absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Lubi malować na szkle unikatową techniką warstwową, pasjonuje się literaturą biograficzną i grafiką. Zajmuje się również copywritingiem i jest wolontariuszką w Fundacji dla Rodaka wspierającej Polaków w Kazachstanie.

Laureatka nagród:

– Finalistka Festiwalu Literatury Kobiecej Pióro i Pazur na najbardziej wzruszającą powieść roku 2014;

– Wawrzyn – Literacka Nagroda Warmii i Mazur za rok 2016;

– w 2018 r. powieść Narodziny gniewu wśród dwunastu bestsellerów ogólnopolskiej akcji CZYTAJ.PL

Dorobek literacki:

 • Dziedzictwo von Becków (2014, 2019)
 • Długa droga do domu (2015)
 • Piętno von Becków (2016)
 • Saga von Becków, tom 1: Dziedzictwo, tom 2: Piętno (2016)
 • cykl Zemsta i przebaczenie: tom 1: Narodziny gniewu (2016)tom 2: Otchłań nienawiści (2017) tom 3: Rzeka tęsknoty (2017) tom 4: Morze kłamstwa (2017) tom 5: Bezkres nadziei (2017) tom 6: Dolina spokoju (2018)
 • Pamiętnik ze starej szafy, pod pseudonimem Patrycja May (2017, 2019)
 • Czas cudów, współautorka (2017)
 • Syn zakonnicy (2018)
 • cykl Zanim nadejdzie jutro: tom 1: Podróż do krainy umarłych (2018) tom 2: Ziemia ludzi zapomnianych (2019) tom 3: Druga strona nocy (2019)
 • cykl Prawda zapisana w popiołach, tom 1: Milczenie aniołów (2019) tom 2: Krzyk zagubionych serc (2020) tom 3: Śpiew bezimiennych dusz (2020)
 • Białe róże z Petersburga (2019)
 • Drugi brzeg (2020)
 • cykl Córka fałszerza, tom 1, tom 2, tom 3 (2020)
 • opowiadanie Znajdę cię (2020)
 • cykl Duchy minionych lat: tom 1: Wiosenne przebudzenie (2021) tom 2: Letnie przesilenie (15 czerwca 2021) tom 3: Jesienne pożegnanie (14 września 2021) tom 4: Zimowy sen (18 stycznia 2022)
 • Smak wolności (2021)
 • Wojenna miłość (8 lutego 2022)

Biblioteka/ŚOK, 8 marca 2022 r.