Narodowe Czytanie’ 2019 za nami!

Narodowe Czytanie’ 2019 za nami! W tym roku upłynęło wśród dźwięków katarynki, aromatu malinowego soku, odgłosów kuchennej krzątaniny czy cyrkowej areny – dzięki motywom i bohaterom ośmiu polskich nowel.

Ich autorzy: Konopnicka, E. Orzeszkowa, B. Schulz, H. Sienkiewicz, W.S. Reymont, S. Żeromski, H. Rzewuski. Lektury wybrzmiały w pięknych interpretacjach Gości i gospodarzy. Narodowe Czytanie otworzył p. burmistrz, Mirosław Jarosz, fragmenty dzieł czytali również przedstawiciele Ośrodka Kultury, piastujący funkcje w UMiG oraz w Radzie Miasta i Gminy Sobótka.

Spotkanie wspaniale ubarwili młodzi czytelnicy z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1, wystawiając scenkę z niezapomnianym kataryniarzem i z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rogowie Sobóckim, prezentując wywiad ze swoją patronką – M. Konopnicką, a także ilustrując fragment noweli „Dym”. Uczennice Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego wcieliły się w rolę Adeli i matki z tekstu B. Schulza, udzielając chętnie malinowe łakocie…

Niezwykłą i żywo odbieraną atrakcją okazała się fotobudka, w której uczestnicy mogli upamiętnić chwile czytania w saloniku pisarskim u boku samej Marii Konopnickiej! Była to prawdziwa gratka w stylu retro… Dla naszych czytelników przygotowaliśmy także okolicznościowe zakładki do książek oraz możliwość odbicia specjalnej pieczęci.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za aktywny udział i otwartą, zaczytaną atmosferę. Szczególną wdzięczność kierujemy do od lat nieodzownej i twórczej p. Izy Sieradzkiej za zainspirowanie uczniów do odegrania „Katarynki” oraz p. Karoliny Gajewskiej za bardzo udany debiut na NC uczniów kl. VIII z Rogowa Sobóckiego. Brawo za niespodziankowy duet rodzinny z córką, Gabrysią z kl. VI!

Warto wiedzieć, że uroczy i niepowtarzalny klimat XIX-wiecznego salonu odtworzyliśmy dzięki znawstwu i życzliwości pp. Danuty i Mariusza Pańczyków, właścicieli antycznej galerii „Prestiż” w Sobótce, a malinowe pyszności kosztowaliśmy dzięki hojności lokalnej firmy „Malina spod Ślęży”. Dziękujemy i polecamy się na przyszłość, zwłaszcza, że… znamy już dzieło NC’ 2020 – będzie to „Balladyna” J. Słowackiego.

Foto: Ewa Dąbrowska