Jare Gody i Wielkanoc – Natalia Kościńska i Jej Słowiańskości

🥚Choć Wielkanoc już za nami, to dzięki Natalii, którą zaprosiły nasze Bibliotekarki, tym razem trochę dłużej pozostaliśmy w atmosferze świątecznych zwyczajów i obrzędów. Co więcej, zdecydowanie lepiej je poznaliśmy, zrozumieliśmy ich symbolikę i sporo dowiedzieliśmy się o ich rodowodzie, jak i pierwotnym przebiegu.
🥚Natalia – polonistka, popularyzatorka nauki i kultury, stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie upowszechniania kultury, a przede wszystkim specjalistka w zakresie szeroko pojętej słowiańszczyzny – przygotowała dla swoich słuchaczy bogato ilustrowany przegląd tradycji wielkanocnych i tych związanych z nastaniem wiosny, charakterystycznych dla różnych regionów Polski. Opowiadając o narodzinach znanych nam zwyczajów (jak topienie Marzanny, malowanie pisanek różnymi technikami, przygotowywanie palm czy polewanie wodą) w odniesieniu do Jarych Godów – przedchrześcijańskiego cyklu świątecznego związanego z przejściem z zimy w wiosnę – zabrała nas do barwnego świata słowiańskiej obrzędowości oraz przenikających się kultur.
🥚Nie mogło zabraknąć też wyselekcjonowanych przez Natalię tematycznych rekomendacji literackich; proponowane tytuły znajdują się w zbiorach naszej Biblioteki – zachęcamy do sięgania po nie przy okazji odwiedzin w wypożyczalni.
👉Po energicznej prezentacji długo jeszcze toczyła się wielowątkowa dyskusja, która stała się płaszczyzną wymiany między uczestnikami wiedzy i zainteresowań z zakresu kultury, archeologii czy zielarstwa, a także dostarczyła pomysłów na kolejne ciekawe inicjatywy – a już w maju, w ramach Tygodnia/Maja Bibliotek’24 będziemy ponownie gościć Natalię z kolejnym wciągającym, oczywiście słowiańskim, wykładem (więcej informacji wkrótce).
👉Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.