Tak było na Nocy z Andersenem w Sobótce

🎩„Jeżeli chcecie, aby wasze dzieci były inteligentne, czytajcie im baśnie. Jeżeli chcecie, aby były jeszcze bardziej inteligentne, czytajcie im jeszcze więcej baśni” – powiedział Albert Einstein. W kwietniu urodził się jeden z najsłynniejszych twórców tego gatunku, Hans Christian Andersen – rozpoznawalność i dorobek autora w połączeniu z intencją promowania czytelnictwa wśród dzieci poskutkowały m.in. powołaniem do życia akcji „Noc z Andersenem”.

🎩Również nasza Biblioteka postanowiła zaprosić swoich młodych odbiorców na wieczorne spotkanie z baśniopisarzem i przygotowała z tej okazji zróżnicowany program, bazujący zarówno na twórczości duńskiego autora, jak i lubianych przez dzieci aktywnościach. Tego dnia nie mogło zabraknąć samego Andersena, który przybył do nas z opowieścią o swoim życiu. Wiedząc, że w młodości snuł marzenia o aktorstwie, zachęciliśmy go do osobistego zaprezentowania baśni „Nowe szaty króla” w formie teatrzyku kamishibai. Treść utworu posłużyła do wciągnięcia dzieci w rozmowę o wartościach, m.in. szczerości i wyrażaniu własnego zdania.

🎩Kolejnym punktem programu był filmowy przegląd jeszcze kilku innych znanych utworów duńskiego autora, w formie zestawienia najważniejszych ich fragmentów. Dzięki temu uczestnicy mieli okazję przygotować się nieco do tematycznego quizu – a w nim musieli wykazać się wiedzą, szybkością i koordynacją. Po przeprowadzonych konkurencjach przyszedł czas na chwilę wytchnienia przy herbacie i słodkim poczęstunku, a całe spotkanie zakończyliśmy stworzeniem pamiątkowych koszulek poprzez naniesienie na nie okolicznościowej grafiki metodą prasowanki.

🎩Tegoroczny wieczór z Andersenem za nami, ale młodzi czytelnicy zawsze mogą wyruszyć na poszukiwanie magii i przygód, sięgając po baśnie z półek w naszej wypożyczalni. Przecież „jedyne, co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka” – jak powiedział również… Einstein 😉.

21 kwietnia 2023 r.

Foto: Michał Hajdukiewicz, Magda Kubiak, Ewa Dąbrowska