„Akcje na Wakacje” 2023 – Sobótka z perspektywy historycznej wieży

Trzeci spacer w ramach cyklu Regio – wycieczki plenerowe był nieco bardziej wymagający kondycyjnie. Chcąc, zgodnie z jego tematem, spojrzeć na “Sobótkę z perspektywy historycznej wieży”, musieliśmy wdrapać się na Wieżycę w Masywie Ślęży. Uczestnicy wyprawy mieli okazję wejść nie tylko na szczyt, ale i właśnie na znajdującą się na nim wieżę, która tego dnia została udostępniona specjalnie dla nich.

Zabytkowa, 15-metrowa granitowa budowla jest jedną z tzw. wież Bismarcka, podczas naszego przejścia nie mogło więc zabraknąć historycznych ciekawostek. Dzieci dowiedziały się, kim była wspomniana postać, jak to się stało, że zaczęły powstawać sławiące ją obiekty, do czego służyły umieszczane na nich misy ogniowe oraz gdzie znajdują się niektóre spośród innych tego typu wież, rozmieszczonych na całym świecie. Następnie chętni mogli sprawdzić swoje wiadomości w krótkim teście wiedzy.

Po pokonaniu 60 stopni prowadzących na szczyt wieży był czas na podziwianie pięknej, rozpościerającej się z niej panoramy – widoczność dopisywała i w oddali dostrzec można było m.in. królową Sudetów, Śnieżkę.

Wycieczka miała charakter zarówno historyczny, przyrodniczy, jak i krajoznawczy, a ponadto stanowiła, entuzjastycznie przyjętą przez młodych turystów próbę sprawności fizycznej, co wiązało się z jednogłośnym wybraniem trudniejszej z zaproponowanych ścieżek na Wieżycę. Niestrudzeni i z garścią nowych informacji wszyscy z satysfakcją pokonali zaplanowaną trasę.

Składamy specjalne podziękowania Panu Marianowi Pazganowi za umożliwienie wejścia do tego wyjątkowego obiektu.