„Akcje na Wakacje” 2023 – Wycieczka „Patron Sobótki w herbie i zabytkach”

Biblioteka dla dzieci na lato zaplanowała cykl regionalnych wycieczek plenerowych, mających na celu przybliżanie lokalnej historii i tradycji w zakątkach, których dotyczą. Na początek wyruszyliśmy do miejsc upamiętniających patrona Sobótki – św. Jakub czekał na uczestników wycieczki w Rynku (pod figurą przedstawiającą jego postać) z porcją wiedzy o swoim życiorysie i tradycji pielgrzymowania.

Dalej podążaliśmy już razem – z bohaterem naszego spotkania, przy okazji bacznie wypatrując symbolu muszli, znaczącego szlak do Santiago de Compostela w Hiszpanii, miejsca kultu św. Jakuba. Po kolejne informacje i ciekawostki przystanęliśmy przy makiecie XVIII-wiecznej Sobótki i pod znajdującym się tuż obok odtworzonym wizerunkiem patrona.

Następnym punktem wycieczki była wizyta w kościele pw. św. Jakuba, gdzie podczas spotkania z Moniką Szimą-Efinowicz, dyrektor Muzeum Ślężańskiego, znów wiele się dowiedzieliśmy. Wysłuchaliśmy barwnej opowieści o znajdującym się tam, bogatym w symbolikę, obrazie z wizerunkiem patrona.

Na koniec, przechodząc przez lapidarium Muzeum, udaliśmy się do ostatniego punktu naszej trasy. W miejscu, gdzie znajduje się tablica informacyjna o ślężańskim Camino, mogliśmy lepiej zrozumieć ideę pielgrzymowania do Santiago i poznać legendę związaną ze św. Jakubem i nadaniem nazwy hiszpańskiemu miastu.

Uczestnicy wycieczki spotkali się z historią, tradycją i legendą w jednej z najlepszych form – obcując z miejscami, które bezpośrednio wiążą się z opisywanymi wydarzeniami i symbolami. Tę drogę przemierzyliśmy, utrwalając sobie piękne pozdrowienie pielgrzymów – „Buen Camino!”.

Techniki: Wycieczka poznawczo-rekreacyjna, mini wykład.
Prowadzenie: Biblioteka