13 grudnia na scenie ŚOK/RCKS odbyła się druga edycja „Nie pękaj!”, czyli koncertu hip-hopowego pamięci Przemka Tupika.
W tym roku line up składał się z występów następujących wykonawców: – ARPA x NARTA – Gdańsk / Żarów – RAF x SZINOK (album: „Na luzaku EP) – Sobótka – ZET (album: „Cztery strony świata”) – Kłodzko – BRAT ZIELONY MC (album: „Rap po żarowsku”) – Żarów – MALQ x CINI (albumy: „Rzeczywistość wewnętrzna”, „Rozgłośnia AO”) – Sobótka – ZAJĄC (album: „Raperem być już nie chcę”) – Kłodzko
Na scenie nie zabrakło również dodatkowych gości zaproszonych przez samych muzyków. Koncert przebiegł w iście hip-hopowej atmosferze, aczkolwiek poza oldschoolowymi brzmieniami można było usłyszeć również tram, alt rap czy punk rap! Do zobaczenia za rok!
Przedświąteczny sobotni wieczór (14.12.2024 r.) w bibliotece był najbardziej wyjątkowy z wszystkich! Gościliśmy dwie wspaniałe pisarki: Jolantę Kosowską i Martę Jednachowską oraz znamienitych gości – wielu miłośników pióra autorek
Literacką ambasadorkę Biblioteki ŚOK, bo tak zacnie określamy Jolanta Kosowska, zaprosiliśmy wraz z córką, Marta Jednachowska- Konie i Książki, by tradycyjnie wspólnie uczcić premierę dziewiętnastej powieści Joli, a drugiej napisanej przez ten zdolny duet – której tytuł nawiązuje do szczególnego momentu w roku – „Kalendarz adwentowy”.
Największym atutem tej pełnej ciepła opowieści ze świetnie rozbudowanym zarysem emocjonalnym bohaterów jest jej przesłanie. Żeby nie zdradzać zbyt wiele, zareklamujemy ją zwięźle: to książka o marzeniach, ale również o tym, że czasami bezinteresowne dobro i niewielki gest mogą pomóc komuś rozłożyć skrzydła i uwierzyć w siebie. Jej treść nastraja do świąt, porusza serce i w kontekście bożonarodzeniowej atmosfery zachęca do refleksji o tym, co naprawdę ważne w życiu.
To właśnie głębia przemyśleń i autentyczność emocji przeżywanych na kartach książek w dużej mierze wpływają na tak pozytywny odbiór powieściowego dorobku Pani Joli, a od niedawna także i Pani Marty. Te wartości sprawiają, że grono fanów ich twórczości stale rośnie. Najlepszym tego dowodem są głosy uznania, których nie zabrakło i tym razem. Serdeczny styl bycia i życzliwość autorek otuliły nas wszystkich tak mocno i na długo, że wrażenia ze spotkania będą towarzyszyć nam nie tylko przez świąteczny, ale i cały noworoczny czas…
Gorącą temperaturę spotkania dodatkowo podniosły dwie znane i uznane w kraju i za granicą artystki, które zachęcone twórczością Pani Jolanty, zaszczyciły nas swoim przybyciem: Pani Estera Grabarczyk i Pani Krystyna Mazurówna. Za sprawą rozmaitych inspiracji, do nocy toczyły się niepowtarzalne rozmowy o dobrej literaturze, interesujących artystycznych zjawiskach i kondycji człowieka we współczesnym świecie… Zapowiada się nam ciekawa współpraca!
Utartym już, jakże mile pożądanym zwyczajem była ogromna kolejka czytelniczek i czytelników po dedykowane wpisy autorek do świeżo zakupionych książek. O mały włos, a by ich zabrakło.
Z wielką wdzięcznością Wam, Droga Jolu i Marto, Artystkom i wszystkim uczestniczkom i uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za niezmiennie fantastyczny klimat wydarzenia.
Wierzymy, że najbliższe plany wydawnicze Pani Joli i Pani Marty staną się pretekstem do powtórnego odwiedzenia przez nas Drezna, bo ten pierwszy raz zostanie na zawsze w Waszych i naszych sercach!
30.11. br. nasze serca i dusze nasyciły się słowiańską strawą. Trudno słowami opisać panującą w tym dniu atmosferę otwartości i przyjaźni…
A wszystko dzięki inspiratorce i pasjonatce – Natalii Kościńskiej, wobec której czujemy ogromną wdzięczność za zorganizowanie długo wyczekiwanego wydarzenia odwołującego się do wspólnej dla wszystkich w tej części Europy tradycji.
Na festiwal przyjęli zaproszenie znakomici goście:
– Dziękujemy Ani Sokalskiej, Justynie Hankus i Ziemowitowi Szczerkowi za interesujące, interaktywne i nietuzinkowe spotkania literackie.
– Oli Suchowieckiej, Kasandrze Lipińskiej i Maćkowi Kisielowi za poprowadzenie niezwykle kreatywnych warsztatów.
– Zespołowi Kwiotki za poruszającą, muzyczną podróż do przeszłości.
– Ewelinie Staniszewskiej-Grudzińskiej za udostępnienie wystawy, która wzbogaciła nasz festiwal o kolejną artystyczną formę.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni niezawodnej Karolinie Gajewskiej, gdyż wraz z uczennicami PZS nr 3 w Sobótce zamieniła w tym dniu bibliotekę w świątynię dumania i wróżb andrzejkowych.
– Specjalną atrakcją festiwalową była terenowa gra mobilna, której udostępnienie zawdzięczamy Fundacji Good Culture.
– Dziękujemy wystawcom, którzy na szczodrogodowym kiermaszu zaprezentowali wytwory swoich zdolnych rąk: Ani Sienkowskiej i marce Splot, Rekodziełu Kas, sklepikowi Ślężański, Winnicy Michlewicz, Radkowi i Esterze za biżuterię Máni&Sol oraz wyroby kowalskie Hati&Sköll, Maćkowi Kisielowi – za komiksy i Oli Suchowieckiej – za plakaty oraz Klaudii Kuriacie i jej „Sobótczańskim łakociom”. Dzięki Wam było gwarnie, wesoło, smakowicie i jakże swojsko…
Dziękujemy z całego serca wszystkim tak licznie odwiedzającym w tym dniu nasze Regionalne Centrum Kultury Słowiańskiej, i szczególniej tym, którzy wnieśli urokliwy koloryt poprzez swoje piekne folklorystyczne stroje.
Zapraszamy do obejrzenia foto relacji, która tylko w niewielkim stopniu oddaje niepowtarzalną energię festiwalu.
Pozostając wciąż pod wpływem tylu pozytywnych emocji, snujemy już plany z Natalią – na kolejne edycje festiwalu!
Listopadowe spotkanie sobótczańskiego DKK, poprzedzone akcją promującą nasz klub Zaksiążkowani, przyciągnęło obecnych, ale i nowych członków inicjatywy, skuszonych możliwością dzielenia się z innymi czytelnikami wrażeniami z tej samej lektury.
W powiększonym składzie – frekwencja dopisała! – długo toczyły się sympatyczne, ożywione rozmowy. Dotyczyły one zarówno miłych wspomnień z poprzednich lat działalności klubu, jak i przybliżenia formuły spotkań nowym osobom. W przyjaznej bibliotecznej przestrzeni dzieliliśmy się swoimi czytelniczymi zainteresowaniami.
Wieczór zakończył się odczytaniem autorskiego wiersza przez jedną z klubowiczek. Oczywiście dokonaliśmy też wspólnego wyboru książki, której poświęcimy kolejne, styczniowe, spotkanie.
W czwartkowy wieczór (7 listopada 2024 r.) grupa miłośników literatury kryminalnej wzięła udział w spotkaniu autorskim z cenionym i nagradzanym pisarzem – Tomaszem Duszyńskim.
Autor z pasją mówił o swojej fascynacji międzywojenną Polską. Wyróżnił tu szczególnie bliskie mu Kłodzko, będące nie tylko tłem sensacyjnych wydarzeń, ale właśnie dzięki znajomości szczegółowych historycznych realiów, staje się niemalże ważnym bohaterem cyklu „Glatz”.
W kameralnej atmosferze toczyły się inspirujące rozmowy o najnowszej książce stanowiącej 5 tom ww. poczytnej serii: „Grzesznik ze Strehlen”, której akcja toczy się w rodzimym dla pisarza Strzelinie.
Moderatorka spotkania – Magdalena Deląg – w interesującym dialogu umiejętnie zahaczała o tak skomplikowane zagadnienia jak natura ludzka, dylematy moralne czy realia historyczne, w których osadzone są losy bohaterów. Autor opowiedział o wnikliwym procesie twórczym, dawnych kronikach kryminalnych i autentycznych postaciach, wplatanych w fabuły książek naszego gościa..
Po ciekawych pytaniach od uczestników, autor złożył dedykacje i autografy, poświęcając każdemu czas na rozmowę i wymianę opinii.
Spotkanie zakończyło się serdecznymi podziękowaniami i gromkimi brawami – uczestnicy wyszli zachęceni do wyczytywania kolejnych kryminalnych zagadek pana Tomasza, nakłaniając autora o osadzenie akcji kolejnej książki w Sobótce i Masywie Ślęży.
Epoka romantyzmu i jej owoc „Kordian” Juliusza Słowackiego podczas XIII edycji Narodowego Czytania 2024
Do wspólnego czytania tego wybitnego dramatu romantycznego zachęcił Prezydent RP Andrzej Duda, podkreślając, jak ważna jest analiza przeszłości oraz inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze. Na odzew odpowiedzieli uczniowie sobótczańskich szkół oraz zaproszeni goście gotowi zmierzyć się z tym nieprzeciętnym dziełem.
Wydarzenie rozpoczęła kulminacyjna scena monologu Kordiana na Mont Blanc, w mistrzowski sposób odczytana przez Dyrektora Ślężańskiego Ośrodka Kultury – Michała Hajdukiewicza, wprowadzając widzów w nastrój powagi i kontemplacji, a aktorsko zinterpretowany dialog wykonany przez Pana Burmistrza UMiG Sobótka Mirosława Jarosza oraz debiutującego na Narodowym Czytaniu Wiceburmistrza Zbigniewa Goldwassera uruchomił wyobraźnię, ukazując skomplikowany i dramatyczny charakter utworu.
Zdolna reprezentacja uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce, pod okiem polonistki oraz ambasadorki Biblioteki Publicznej – p. Karoliny Gajewskiej, zaprosiła na literacki spacer po lapidarium Muzeum Ślężańskiego, by w romantycznych plenerach przybliżyć treść oraz chronologię dramatu. Sceny przeniesione w czasie i na moment urzeczywistnione w teraźniejszości unaoczniły epokę poprzez dobrane kostiumy, rekwizyty i grę aktorską.
„Żywe obrazy” – oryginalna koncepcja bibliotekarki i polonistki p. Izy Sieradzkiej, która we współpracy z kreatywną młodzieżą z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sobótce ożywiła sceny „Kordiana”, przenosząc je w idealnie rezonującą z utworem przestrzeń muzealnego ogrodu, a niezawodna reprezentacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, pod okiem polonistki p. Małgorzaty Piątkowskiej, jak co rok wzbogaciła uroczystość, przybliżając postać samego autora w wywiadzie i fragmentach specjalnie przygotowanych na tę okoliczność.
Za sprawą międzypokoleniowego odczytania tekstów dzieła Juliusza Słowackiego, dzieło tak wybitne dla swej epoki, ponownie odżyło, nabierając wyrazu symbolicznego i jakże aktualnego w refleksji nad Polską i jej losami.
Dziękujemy za serdeczną współpracę Dyrektor Muzeum Ślężańskie – p. Monice Szimie-Efinowicz.
Dziękujemy za gościnność Dyrektorowi Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce p. Zbigniewowi Kubiakowi za przychylność i pomoc w organizacji NC – wydarzenie wpisuje się w kalendarz obchodów 30-lecia istnienia tej bardzo ważnej w naszym środowisku szkoły.
Z całego serca dziękujemy również nauczycielkom koordynującym uczniowskie grupy artystyczne – p. Karolinie Gajewskiej i Joannie Marciszyn z PZS nr 3, p. Izabeli Sieradzkiej z ZS_P nr 1 oraz p. Małgorzacie Piątkowskiej z MOW – w Sobótce.
Dziękujemy bardzo zdolnej i zaangażowanej młodzieży, która tak chętnie wzięła udział w tegorocznej akcji. Jesteście wspaniali
Ostatnie zajęcia w wakacyjnym cyklu warsztatów plastycznych poświęcone były kolejnej twórczej technice: wyszywaniu. Umiejętność ta ma wiele praktycznych i kreatywnych zastosowań. Młodzi artyści spróbowali swoich sił w zdobieniu za jej pomocą płóciennych toreb, które z pewnością się przydadzą, a jednocześnie będą cieszyć oko. Elementy dekoracyjne powstawały z licznych kolorowych ścinków, co przypominało nieco tworzenie witraży, ale z filcowych „szkiełek”.
Efektem są piękne, barwne prace, z których każda ma swój wyjątkowy styl oddający zainteresowania i wyobraźnię autora.
Dziękujemy serdecznie Pani Ewie Offman-Lech za kreatywne i inspirujące młodych twórców zajęcia.
Zamiast wyrzucać – stwórz! W ramach zajęć warsztatowych dzieci tworzyły recyklingowe instrumenty – kije deszczowe! A czym są nasze instrumenty? – Kij deszczowy, to tuba wypełniona drobnymi nasionami. Przechylanie instrumentu powoduje przesypywanie się ich. Odgłos tworzony w ten sposób doskonale imituje dźwięk spadających na ziemię kropel deszczu.
Prowadzenie zajęć: Tomasz Nycz Fot. Tomasz Nycz 12.08.2024 r.
Z zebranych wcześniej polnych roślin, ziół, traw i trawek, uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak skomponować bukiet (nie koniecznie z kwiatów zakupionych w kwiaciarniach) oraz oprawić go w ramkę. Kolejnym punktem programu były okolicznościowe kartki z motywami florystycznymi.
Prowadzenie zajęć: Ewa Offman-Lech Fot. Tomasz Nycz 08.08.2024 r.
Dzisiejsze zajęcia rozpoczęły się od tematycznego spaceru do pomnika jeźdźca Lutzowa, gdzie przybliżyliśmy sobie postać i działalność artysty, rzeźbiarza i medaliera jak był Theodor von Gosen. W części warsztatowej uczestnicy zajęć stworzyli autorskie, pamiątkowe medale z gliny.
Prowadzenie zajęć: Tomasz Nycz | Magda Deląg Fot. Tomasz Nycz | Magda Deląg 07.08.2024 r.