Oddech z książką i uważność w bibliotece – dla dzieci i dorosłych

Tegoroczny Tydzień Bibliotek/Maj pod hasłem „Biblioteka – miejsce na czasie” obfituje w tematy rozwojowe, których adresatami są zarówno dzieci, jak i dorośli.

🧎‍♀️Cisza Ciało Czucie – to projekt biblioteczny zapoczątkowany w lutym i cieszący się ogromnym powodzeniem wśród osób poszukujących sposobów na poprawę jakości funkcjonowania w życiu codziennym poprzez regularną praktykę technik relaksacyjnych. Chcąc dotrzeć do szerszego grona odbiorców, majowe święto bibliotek stało się pretekstem do zorganizowania zajęć „otwartych” dla każdego poszukującego wyciszenia i utrzymania sprawności fizycznej. Niezastąpiona Nina Cidyło – wieloletnia instruktorka jogi oraz Mistrzyni Psychoterapii Pozytywnej zabrała uczestniczki w najciekawszą podróż jakiej mogły doświadczyć, czyli podróż w głąb siebie.

🧎‍♀️Dla najmłodszych przygotowaliśmy unikalny program rozwijający uważność w oparciu o solidne podstawy naukowe, dążący do zdrowia psychicznego i szeroko pojętego dobrostanu – wartości niezbędnych w dzisiejszym „szybkim” świecie.

Wykwalifikowana, niezwykle charyzmatyczna instruktorka i pedagożka specjalizująca się w edukacji Montessori – Justyna Lenk – Dolszewska wprowadziła dzieci w świat pozwalający im lepiej zrozumieć siebie, zaangażować uwagę na co dzień, a wszystko to w formie ćwiczeń opartych na pracy z ciałem. Środowy warsztat „Uważność w edukacji. Kosmos i Kajo” stał się dla najmłodszych fantastyczną porcją wiedzy, ruchu i rówieśniczych interakcji.

🌹Dziękujemy Ninie Cidyło oraz Justynie Lenk – Dolszewskiej🌹 za wzbogacenie oferty naszej Biblioteki o tak cenne doświadczenia jakie niosą wewnętrzne praktyki, prowadzące nas do harmonii i stabilizacji na każdym etapie naszego życia…

18.05. oraz 22.05.2024 r.

Amplituda – o jubileuszowym wernisażu malarstwa Władysława Dzielnickiego

Te obrazy powinni mieć u siebie wszyscy fani Ślęży!

⭐Jubileuszowy rok urodzin malarskiego piewcy Ziemi Ślężańskiej, p. Władysława Dzielnickiego świętowaliśmy – a jakże – w galerii ŚOK w ramach Amplituda – wernisaż wystawy malarstwa Władysława Dzielnickiego – nowo otwartej wystawy obrazów mistrza koloru spod Śląskiego Olimpu.

🖼️ W wydarzeniu wzięło udział grono fanów twórczości naszego artysty, a w tym inni artyści różnych dziedzin z krainy spod znaku niedźwiedzia.

🖼️ Obrazy eksponowane w rozświetlonej słońcem galerii otrzymały w ten sposób dodatkowy zastrzyk witalności, ujawniając w pełni soczystość użytych w nich kolorów. Jeśli ktoś zadałby pytanie, czy można w nieskończoność, ale za każdym razem interesująco odtwarzać wizerunek Ślęży – odpowiadamy – można! A Pan Dzielnicki jest w tej dziedzinie wirtuozem.

Górskie widoki wraz z panoramami miasteczka oraz martwe natury tworzą niezwykle barwny pejzaż twórczości pana Władysława.

🎨 Tego wieczoru pojawiła się również inna, niepowtarzalna możliwość – spotkanie z przedstawicielką producenta wysokiej jakości farb akwarelowych AQUARIUS – Roman Szmal Art. A wszystko dzięki współpracy świdnicko-sobóckiej i pomocy Marty Ciućki, która oprócz prowadzenia galerii w świdnickim ŚOKu prowadzi w Sobótce od niedawna grupę akwarelistów w naszym Ośrodku. Testowe stoisko farb Aquarius zgromadziło i starszych i młodszych admiratorów malunku wodnego. Niektórzy przypomnieli sobie, czym jest akwarela, niektórzy się obkupili, inni z zaciekawieniem testowali. A to wszystko jako barwna podstawa do głównego punktu wieczoru – pięknie prezentującej się w galerii wystawy obchodzącego w tym roku urodziny artysty.

08.09.2024 r.

Foto: Michał Hajdukiewicz, Adrianna Guzowska, Ewa Dąbrowska

„Ludzie i szczyty Himalajów” Spotkanie i koncert: Mariusz Sprutta

Biblioteka w ramach ogólnopolskiego Tygodnia/Maja Bibliotek zaprosiła entuzjastów gór, ambitnych wyzwań, dobrej muzyki oraz przedniej atmosfery na wyjątkowe spotkanie podróżnicze.

🎤Naszym gościem był himalaista, wokalista i menedżer grupy JRM – Jig Reel ManiacsMariusz Sprutta, który występował w Sobótce ze swoim zespołem już dwukrotnie. Przybył do nas z multiinstrumentalistą, Aleksander Barszcz Brych – razem tworzą 1/3 JRM.

🏔Suto ilustrowaną słowami i muzyką prelekcję osadziliśmy z rozmysłem przy skrzyżowaniu szlaków turystycznych, w schronisku „Pod Wieżycą”. Nasi Goście zachwyceni urokiem Masywu Ślęży ochoczo przemierzali w ten piękny słoneczny weekend jego wiele dróg i ścieżek, odwiedzając oczywiście legendarny szczyt.

Mariusz okazał się urodzonym gawędziarzem, człowiekiem o wielu talentach, obdarzonym poczuciem humoru, rytmu i piękna! Z zapartym tchem słuchaliśmy historii zdobycia samotnie przez Niego Annapurny I w czasie wyprawy z udziałem największych sław polskiego himalaizmu, jak choćby m.in. Wandy Rutkiewicz czy Krzysztofa Wielickiego. Warto podkreślić, że były to czasy „starej szkoły”, gdzie w wędrówki po „dachu świata” nie wkradły się jeszcze komercjalizm i niezdrowa rywalizacja, a relacje, zawierane międzynarodowe przyjaźnie i pełna współpraca znaczyły o pokorze, czyli wielkości człowieka.

🏔Cudownym zwieńczeniem opowieści o ludziach i krainie najwyższy gór był koncert na głos i gitarę oraz oryginalne instrumenty pochodzące z Azji. Dopełnił on uczty zmysłowych wrażeń i zapadł głęboko w pamięć i nasze serca.

🏔Bardzo dziękujemy za niezapomniane spotkanie i wyrażamy chęć zorganizowania kolejnych – podczas ślężańskiej jesieni lub zimy! ❤

04.05.2024 r.

Foto: Adam Białoń Fotograf Wrocław, Magda Kubiak, Ewa Dąbrowska

Jak było na Nocy z Andersenem’24?

Co roku w kwietniu, na całym świecie biblioteki upamiętniają najsłynniejszego chyba baśniopisarza – Hansa Christiana. I nasza Biblioteka zaprosiła najmłodszych czytelników na kolejną Noc z Andersenem.

🎩Spotkanie pełne było różnych aktywności i miłych niespodzianek wokół magicznego świata wyobraźni oraz bohaterów o dobrych i złych charakterach, których morał, jak to bywa w baśniach, sprzyja uczeniu dzieci życiowej uważności i zaradności.

🎩Nasi uczestnicy, poznając biografię i twórczość duńskiego pisarza, pracowali głową i ciałem: rozwiązywali kalambury, odgadywali hasła w krzyżówkach, mini dramą ilustrowali przemianę z kaczątka na łabędzia, słuchali baśni, oglądali teatrzyk kamishibai. Aby mocniej poznać skromne realia młodego Jana sprzed ponad 200 lat, który opuścił rodzinne Odense i samotnie wędrował do Kopenhagi, dzielnie pokonali boso tor naturalnych przeszkód, doceniając posiadanie wygodnego obuwia😉

🎩Sporo emocji wywołało u dzieci pojawienie się bajkowego maga, ponieważ potrafił on za pomocą zaczarowanego pyłu zmienić owocowy napój i słodkie babeczki w magiczny deser.

Podczas finalizującej spotkanie foto budki, każdy otrzymał pamiątkowy breloczek, a po wielu konkurencjach i angażujących zabawach wielkim aplauzem powitano krzepiący poczęstunek, którym była pyszna pizza.

🍕Smaczne Margerity ofiarowane zostały wspaniałomyślnie przez Pizzeria YOLO w Sobótce – i w imieniu uszczęśliwionych małych czytelników bardzo dziękujemy za ten piękny gest!❤

Literacka podróż śladami Ducha Gór Hauptmanna

🚌„Wycieczki literackie” – to pomysł Biblioteki ŚOK na niekonwencjonalną wędrówkę śladami wybranych książek w celu promowania czytelnictwa 📚 Tym razem wyjazd zorganizowany został z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarza.

🚌Po sukcesie zeszłorocznej drezdeńskiej wyprawy, prezentującej piękny pisarski dorobek zaprzyjaźnionej z Biblioteką – Jolanty Kosowskiej, przyszła kolej na wyróżnienie debiutującego w roli autora, niezwykle utalentowanego – Sławomira Gortycha (Zagubiony w Karkonoszach) i jego kryminału „Schronisko, które przestało istnieć”.

📚Zainspirowani książką wyruszyliśmy z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarek i Pisarzy „Śladami Legend Ducha Gór”, za azymut obierając tereny u podnóża tajemniczych Karkonoszy. Postacią, jaką pragnęliśmy zgłębić, był występujący na kartach książki, ale także mieszkający na tych terenach niemal wiek – Gerhard Hauptman (1862-1946) – niemiecki artysta, któremu naturalistyczne dzieła, tj. „Tkacze”, „Hanusia”, „Dzwon zatopiony”, przyniosły Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

🚌Odwiedziliśmy domy Hauptmanna mieszczące się w Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Szklarskiej Porębie, Jagniątkowie oraz Szczawnie-Zdroju, a każdy z nich opowiadał o innym etapie życia i twórczości wybitnego dramaturga i celebryty tamtych czasów oraz jego brata, Carla.

Wspaniałe wnętrza posiadłości w Jagniątkowie wywarły wrażenie nie tylko na miłośnikach literatury, ale także na pasjonatach architektury. A za sprawą mistrzowsko przygotowanych kustoszek obu domów-muzeów, mogliśmy poznać burzliwą historię Gerharda i Carla Hauptmannów, prowadzących kontrowersyjny jak na owe czasy styl życia.

📚Bracia Hauptmannowie pozostawili po sobie wartościową schedę literacką w postaci dzieł, które uczestnicy wycieczki chętnie kupowali w pamiątkowych sklepikach, wzbogacając domowe biblioteczki, a tym samym wypełniając idee bibliotecznego cyklu podróży z literaturą w tle.

👏Nad całością wyprawy czuwał niezastąpiony organizator – In Nature – turystyka krajoznawcza i aktywna z Maćkiem Ulatowskim w roli przewodnika, który swą świetną merytoryką sprawił, że wszyscy powrócili do domu wzbogaceni o wiedzę na temat biografii obu artystów, jak również historii i wielu atrakcji turystycznych tych okolic Dolnego Śląska. Jak poprzednio, cało i szczęśliwie, mimo krętych górskich dróg, dowiózł nas do celu Leobus – wynajem autokarów, Maciej Isański. Za profesjonalizm i świetną atmosferę bardzo Panom dziękujemy!

📚A nowe biblioteczne propozycje wypraw już wkrótce!

Foto: Izabela Olewicz, Krzysztof Ratajczak, Michał Hajdukiewicz

Sławek Gortych – @Zagubiony w karkonoszach w Sobótce

Za sprawą Sławka Gortycha – gościa Biblioteki – początek weekendu upłynął w ŚOK pod znakiem niezwykłych karkonoskich opowieści!

📚Zdolny i choć bardzo młody, to już nagradzany autor poczytnego cyklu „Schronisko”, z zawodu lekarz stomatolog, chętnie przybył z Wrocławia pod Ślężę, by spotkać się z miłośnikami gór i dobrej lektury. Wśród licznych słuchaczy miejscowych, okazało się, że specjalnie na to wydarzenie przyjechali także uczestnicy m.in. z Opola, Poznania czy Zagórza Śląskiego.

📚Ta bogata we wrażenia i wiedzę literacko-podróżnicza uczta swoją genezą sięga ostatniego Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, gdzie od kilku lat bywamy z entuzjastycznie przyjmowaną promocją naszej ślężańskiej krainy. To tam obu powieściom „Schronisko, które przestało istnieć” oraz „Schronisko, które przetrwało” przyznano zaszczytny tytuł Książki Górskiej Roku 2023, a nasi niezawodni Czytelnicy, składając Sławkowi mocne gratulacje, przekazali serdeczne zaproszenie do Sobótki.

📚Podczas moderowanej rozmowy poznaliśmy źródła osobistych inspiracji, które zaowocowały utworzeniem karkonoskiego cyklu z trzymającym w napięciu wątkiem kryminalnym. Będąc od dzieciństwa pasjonatem tamtejszych szlaków i przeszłości regionu, autor ciekawie dzielił się z publicznością imponującą znajomością tej tematyki oraz anegdotkami związanymi z powstawaniem jego książek. Obdarzony lekkim piórem, dał się także poznać jako wyśmienity gawędziarz, i bez trudu udowodnił, że wciągające historie mógłby snuć bez końca…

📚Mimo późnej pory, długo toczyły się jeszcze rozmowy Sławka Gortycha z fanami jego twórczości. Długa też kolejka po autorskie dedykacje w całym mnóstwie zakupionych egzemplarzy (a frekwencja dopisała!) najlepiej mówią o tym, jak autentyczną sympatią jest darzony przez czytelników.

📚Z radością przyjęliśmy wiadomość o planowanych kolejnych tomach cyklu – w oczekiwaniu na nie odsyłamy zainteresowanych dziejami i turystycznymi walorami najwyższego pasma Sudetów do bloga Zagubiony w Karkonoszach

📚Ponadto każdego, kto chciałby podążyć śladem legend Ducha Gór i miejsc związanych z Gerhartem Hauptmannem (jednym z bohaterów „Schroniska, które przestało istnieć”), zapraszamy do udziału w wycieczce do Szklarskiej Poręby, Jagniątkowa i Szczawna-Zdroju – organizowanej przez In Nature – turystyka krajoznawcza i aktywna. Inicjatywa została oczywiście zainspirowana twórczością Sławka Gortycha… ❤

Jesteśmy bardzo wdzięczni za to klimatyczne i niezwykle bogate poznawczo spotkanie!

Więcej informacji pod linkiem: https://rcks.pl/wydarzenie/szlakiem-legend-ducha-gor/

Sobótka w Dreźnie! Literacko-świąteczny wyjazd z Biblioteką i Jolantą Kosowską

🎄Pomysł wycieczki zrodził się jeszcze upalną porą jako myśl-marzenie na spotkaniu autorskim z uwielbianą przez czytelników z nieprzeciętnie pracowitą i utalentowaną autorką 18 książek obyczajowych, lekarką, podróżniczką i fotografką, słowem: Ambasador naszej Biblioteki – Jolanta Kosowska. Ziścił się dzięki nieocenionej pomocy Pani Joli z przyjaciółmi oraz gościnności Dyrektor Muzeum Kraszewskiego w Dreźnie, Pani Joanny Magacz.

🎄Na początku wizyty podziwialiśmy kameralne wnętrza urokliwego domu znanego twórcy na emigracji, czyli jedynej polskiej placówki muzealnej na terenie Niemiec. W znakomicie moderowanej rozmowie przez Panią Agnieszkę Mathias z Szuflada Jolanty Kosowskiej poznaliśmy dwa książkowe debiuty Pani Jolanty z końca roku 2023. Pierwszy z nich, „Spotkamy się we śnie” powstał w duecie pisarki z córką – Martą Jednachowską. To historia o życiu na pograniczu jawy i snu, poruszająca serce i duszę, niosąca cenne przesłanie o najważniejszych dla człowieka wartościach. Drugi tytuł, „Cicha noc”, którego akcja rozgrywa się m.in. podczas Striezelmarkt, jest nostalgiczną opowieścią o przemijaniu, pełną mądrości i optymizmu, że nigdy w życiu nie jest za późno, by zacząć od nowa. Jak zawsze, za pomocą trafnie dobranych słów kluczy i plastycznych opisów twórczyni zbudowała obraz świątecznego Drezna, oddała jego smaki, zapachy, tradycję – aby urzeczywistnić niezwykły w roku adwentowy czas, od wieków celebrowany wyjątkowo i gromadnie wśród Saksończyków.

🎄Zgodnie odkryliśmy, że oprócz wielu różnych zalet, Jolanta Kosowska jest również wytrawną przewodniczką. Z dużym znawstwem i bardzo ciekawie oprowadzała nas także Pani Agnieszka. A gdy w towarzystwie obu Pań znaleźliśmy się w sercu świątecznej scenerii miasta, zapragnęliśmy doświadczać magii i blasku bożonarodzeniowych jarmarków, których w Dreźnie jest aż 10, a najpiękniejsze z nich i najbliższe sercu Joli udało nam się poznać!

🎄Przy profesjonalnym wsparciu Macieja Ulatowskiego, współorganizatora i pilota wycieczki, grupa przemierzała przez liczne zakamarki i kolorowe teraz kramy stolicy Saksonii nad Łabą, raczona „smaczkami” wiedzy dotyczącymi wspólnej historii Polski i Niemiec. Nie mogło się obyć bez delektowania się jarmarcznymi łakociami, których olbrzymi wybór przyprawiał o fantazyjny zawrót głowy.

🎄Oczarowani urodą udekorowanych straganów i migających światłami choinkowych drzewek, upojeni aromatem tradycyjnych potraw i grzanego wina, daliśmy się otulić nadziei płynącej z niepowtarzalnej adwentowej atmosfery, którą dopełniała życzliwość sobótczańsko-drezdeńskiego spotkania.

❤ Udało się nam zatrzymać w pędzie, wzbudzić refleksję i poczuć radość oczekiwania na Boże Narodzenie! Słowo DZIĘKUJEMY, które nabrało wczoraj szczególnie mocnego znaczenia i serdecznej intencji Załoga Biblioteki z nieskrywaną wdzięcznością dedykuje Jolancie Kosowskiej, dyrektor muzeum Joannie Magacz, moderatorce Agnieszce Mathias oraz wszystkim wspaniałym uczestnikom wycieczki!

❤ Specjalne podziękowania za świetną organizację całości i najlepszą opiekę pilota kierujemy do Macieja Ulatowskiego In Nature – turystyka krajoznawcza i aktywna oraz niezawodnych Panów kierowców: Macieja Isańskiego Leobus – wynajem autokarów z Garncarska.

Szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku WSZYSTKIM!

Saint Lucia – karaibska wyspa oczami Marty Polanowskiej

16 listopada 202 3 r. goście Biblioteki ŚOK mieli niebywałą okazję przenieść się z listopadowej deszczowej Sobótki pod palmy karaibskich wysp.

🌴W ten egzotyczny rejs zabrała nas sobótczanka, na stałe zamieszkująca Bielawę – Marta Polanowska, miłośniczka dalekich podróży. To z jej inicjatywy mogliśmy przyjrzeć się uśmiechniętym kreolskim twarzom, ogrzać się w słońcu archipelagu Małych Antyli i skosztować iście pirackiego trunku.

🌴Podróżowaliśmy między Martyniką a wyspą Saint Lucia, które zaoferowały nam przepiękne walory turystyczne, rajskie plaże, lazurową wodę, zielone i dzikie krajobrazy.

Poznaliśmy historie ich kolonizacji, kiedy to wyspy przez lata przechodziły z rąk do rąk, a droga do niepodległości pozostawiła bolesną rysę we wspomnieniach mieszkańców.

🌴Jednak największą ciekawostką okazali się mieszkający tam na co dzień ludzie, w blaskach i cieniach codziennego życia, z dala od luksusów, z życzliwym nastawieniem, niesieni na fali karaibskiego luzu, w oparach wszechobecnego rumu.

Wystawa fotografii przedstawiających interesujące twarze mieszkańców była idealnym dopełnieniem historii opowiadanych przez podróżniczkę.

🌴Dziękujemy Marcie za wspaniały intensywny czas!

👉Zapraszamy wszystkich chętnych – nasza biblioteka jest otwarta na dzielenie się wrażeniami z udanych wojaży po pięknym świecie…

O „Dziadach, duchach, i innych słowiańskich opowieściach”

Spotkanie „Dziady, duchy, i inne słowiańskie opowieści” zgromadziło w Bibliotece Ślężański Ośrodek Kultury duże grono osób zainteresowanych przybyłych nawet z Warszawy. Wpisało się ono w panującą już wokół atmosferę przygotowań do Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego.

🔥 W ten intrygujący i wydaje się mało znany wciąż świat dawnych tradycji naszych przodków i ich przenikania do wierzeń współczesnych wprowadziła obecnych wrocławianka, Justyna Budzyń – biblioterapeutka i pasjonatka słowiańszczyzny.

Jednym z głównych motywów wykładu była odpowiedź na pytanie, co ze słowiańskich obrzędów pozostało do dziś? Okazało się, że z odległych praktyk tzw. dziadów wywodzi się np. kultywowanie pamięci o zmarłych poprzez zapalanie im świec i zniczy. Zapalamy światło i ogień, gdyż są one symbolami przeciwstawnymi do ciemności. Ogień symbolizuje także czas, który upływa. Ma żyjącym przypominać o tym, że kiedyś połączymy się ze zmarłymi.

W tę refleksyjną porę Biblioteka ŚOK dziękuje serdecznie Pani Justynie za podzielenie się rozległą wiedzą o słowiańskich zwyczajach, a wszystkim uczestnikom za wniesienie wielu ciekawych wątków i tym samym pogłębienie tematyki wieczoru.

𝐎𝐝 𝐒𝐞𝐧𝐢𝐨𝐫𝐚 𝐝𝐨 𝐠𝐰𝐢𝐚𝐳𝐝𝐨𝐫𝐚 – „Weekend seniora z Kulturą”

🎤„Weekend seniora z Kulturą” to ogólnopolska akcja, której celem jest zachęcenie osób 60+ do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.

🎤Propozycją Biblioteki ŚOK skierowaną do najbardziej poważanej grupy wiekowej była muzyczna podróż do czasów szlagierów z tamtych lat. W ciepłej atmosferze, zaaranżowanej na ten czas, kawiarenki, przy słodkim poczęstunku, wehikuł czasu zabrał nas w lata, w których królowały takie hity jak: „Gdy mi Ciebie zabraknie”, „Miłość jak wino”, „Nie zadzieraj nosa” i wiele innych szlagierów muzyki biesiadnej i popularnej minionych czasów.

🎤Wiedząc, że muzyka ma właściwości uzdrawiające, a wpływ śpiewu na umysł i ciało jest naprawdę zbawienny, formą rozrywki na jaką postawiliśmy było karaoke. Ta japońska zabawa, polegająca na śpiewaniu popularnych piosenek do podkładu muzycznego sprawiła naszym gościom wielką przyjemność. Mikrofony które krążyły, podawane z rąk do rąk, były narzędziem ku temu, by na moment poczuć się gwiazdą wieczoru.

🎤W przerwie między wokalnymi popisami, seniorzy mieli okazję obejrzeć dwie czasowe wystawy eksponowane w Ślężańskim Ośrodku Kultury, imponujący zbór filatelistyczny „Kopernik 550” oraz kolekcję poświęconą historii fiata 126p. Była to również chwila na sympatyczne rozmowy w rówieśniczym gronie, a także regenerację strun głosowych.

🎤Podążając tropem znanej piosenki „Śpiewać każdy może”, wprowadzeni w dobry nastrój artyści kontynuowali sentymentalne śpiewy, pienia, pomruki i prawdziwe arie. Nasi goście jednogłośnie wyrazili chęć na kolejne spotkanie, a wychodząc każdy nucił pod nosem ulubioną melodię.

Skip to content
Queries: 25