„Życie na planecie po dinozaurach” – zajęcia edukacyjne

W dniu 23 stycznia miała miejsce druga część zajęć o rozwoju życia na Ziemi. Tym razem prowadzący zajęcia przedstawił wydarzenia oraz zwierzęta po epoce dinozaurów. Podczas spotkania edukacyjnego zostały zaprezentowane organizmy żyjące obecnie w różnych częściach świata. Warsztaty zakończyły się konkursem, który polegał na pracy grupowej i rozwiązaniu krzyżówki, składającej się z haseł zaprezentowanych w czasie zajęć.

„Teatr aktora” – warsztaty sceniczne

Podczas zajęć „Teatr aktora” uczestnicy dowiedzieli się, jakie cechy i umiejętności są niezbędne podczas pracy aktora. Poprzez różnorodne ćwiczenia, skupiające się na dykcji, pracy ciała, wyrażaniu emocji i zrozumieniu przestrzeni sceniczej, dzieci rozwijały swoje umiejętności aktorskie.

W trakcie warsztatów pracowano nad fragmentem znanego im dobrze tekstu „Na straganie” Jana Brzechwy. Ćwiczenia pozwoliły im na głębsze zanurzenie się w świat tekstu, zrozumienie kontekstu i wydobycie z niego różnorodnych emocji. Wspólna praca nad tekstem pomogła również dzieciom w lepszym zrozumieniu struktury dramatycznej oraz budowaniu postaci.

Na zakończenie warsztatów wszyscy zaprezentowali utworzoną scenkę, w której wykorzystali zdobyte umiejętności. 

Bożena Ostrowska

„Animacja przedmiotu” – warsztaty sceniczne

Podczas warsztatów teatralnych „Animacja przedmiotu” dzieci miały okazję do odkrycia, że przedmioty, które ich otaczają, mogą stać się bohaterami ich własnych historii. Zajęcia rozpoczęły się eksperymentowaniem z różnymi przedmiotami. Następnie cztery grupy dzieci tworzyły scenki teatralne, używając tylko jednego przedmiotu jako głównego bohatera. 

Dzieci miały pełną swobodę w tworzeniu scen. Mogły wykorzystać kolorowe tkaniny, aby stworzyć scenografię i kostiumy dla swoich bohaterów. Każda z grup tworzyła scenkę z każdym z rekwizytów.

Dzieci prezentowały swoje scenki teatralne przed innymi uczestnikami warsztatów. Kolorowe tkaniny stanowiły dodatkowy element, który wzbogacał prezentacje sceniczne. Warsztaty nie tylko rozwijały kreatywność uczestników, ale także uczyły ich, jak za pomocą prostych przedmiotów i wyobraźni stworzyć fascynującą historię.

Bożena Ostrowska

„Do epoki dinozaurów” – zajęcia edukacyjne

W dniu 16 stycznia Łukasz Ladra, nauczyciel geografii i przyrody oraz katecheta, przedstawił historię życia na Ziemi. Opowiedział o tym, jak na naszej planecie rozwijało się życie od samych jej początków, aż do ery dinozaurów.

Zajęciom towarzyszyła wystawa kolekcjonerskich figurek dinozaurów i innych prehistorycznych stworzeń, jak i również skamielin (oryginalnych i replik). Na koniec zajęć uczestnicy programu edukacyjnego wzięli udział w konkursie z nagrodami.

„Zabawy tekstem” – warsztaty sceniczne

Podczas warsztatów teatralnych „Zabawy tekstem”, dzieci miały okazję odkryć magię literatury dziecięcej. Zajęcia skupiły się na wybranych utworach, które stanowiły inspirację do tworzenia krótkich scenek. Kreatywność uczestników była wspierana przez dostęp do kolorowych tkanin oraz dzwonków.

W grupach dzieci tworzyły scenki, wykorzystując teksty literackie jako źródło inspiracji. Kolorowe tkaniny dodawały element wizualny, a dzwonki wprowadzały aspekt dźwiękowy do ich prezentacji. Ta interaktywna forma pracy nie tylko rozwijała umiejętność interpretacji tekstu, ale również rozbudzała wyobraźnię i kreatywność dzieci.

Na zakończenie warsztatów każda grupa prezentowała własną scenkę. To nie tylko rozwijało umiejętność wystąpień publicznych, ale także umożliwiało dzieciom dzielenie się własnymi pomysłami i spojrzeniem na literaturę. Warsztaty „Zabawy tekstem” nie tylko zacieśniły związek dzieci z literaturą, ale również wzbogaciły ich doświadczenie teatralne poprzez twórcze interpretacje i prezentacje sceniczne.

Bożena Ostrowska

„Zabawy z dźwiękiem” – warsztaty sceniczne

Dnia 15 stycznia 2024 podczas warsztatów teatralnych „Zabawy dźwiękiem”, dzieci miały niezwykłą okazję odkryć magię dźwięku i jego związki z kolorami. Głównym elementem zajęć były kolorowe dzwonki z rączką, które stały się narzędziem do twórczej ekspresji.

Podczas pierwszej części warsztatów dzieci bawiły się różnorodnymi dźwiękami, przyporządkowując im kolory. Ta interaktywna zabawa nie tylko rozwijała ich zdolności percepcyjne, ale również kształtowała wyobraźnię dźwiękową.

W kolejnym etapie uczestnicy warsztatów umuzycznili klasyczną bajkę „Śpiąca królewna”. Dźwięki dzwonków towarzyszyły narracji, a dzieci kierowały się swoją intuicją, nadając kolorytu muzycznej opowieści.

Następnie, aby wzmocnić współpracę i rozwijać umiejętności grupowe, dzieci zostały podzielone na dwa zespoły. Każde dziecko miało szansę być zarówno wykonawcą, jak i dyrygentem. Ta forma współpracy nie tylko budziła kreatywność, ale również rozwijała umiejętności przywódcze i zdolność do współpracy w zespole.

Finalną częścią warsztatów była nauka gry w dużym zespole. Dzieci nauczyły się grać dwóch  utworów dziecięcych, co nie tylko rozwijało ich umiejętności muzyczne, ale również dostarczało im radości z tworzenia muzyki.

Warsztaty „Zabawy dźwiękiem” dostarczyły nie tylko radości, ale także wzbogaciły doświadczenie teatralno-muzyczne uczestników.

Bożena Ostrowska

„Pocztówki z podróży” – wernisaż fotografii Krzysztofa Ratajczaka

Ślężański Ośrodek Kultury w dniu 7 grudnia zorganizował wernisaż wystawy fotografii Krzysztofa Ratajczaka pt. „Pocztówki z podróży”. Wernisaż odbył się w galerii ŚOK/RCKS (ul. F. Chopina 25, Sobótka) o godz. 18.00. Wystawa będzie dostępna do 7 stycznia 2024 w godzinach funkcjonowania Ślężańskiego Ośrodka Kultury.

Na wystawie zaprezentowano 30 fotografii wykonanych przez Krzysztofa Ratajczaka m.in. w Grecji, Kambodży, Chinach, Tajlandii, Chile, Boliwii, Izraelu, Turcji, Peru, Jordanii, Teneryfie, Wietnamie… Ponadto w wersji cyfrowej wyświetlono kilkaset „widoków” z podróży.

„Bronimy Orzełka” – niepodległościowy turniej konsolowy

11 listopada w ramach „Obchodów Święta Niepodległości” Ślężański Ośrodek Kultury zorganizował tematyczny turniej konsolowy pt. „Bronimy Orzełka”. Na trzech stanowiskach składających się z konsol typu „Pegasus” oraz telewizorów kineskopowych kilkanaście osób spróbowało swoich sił grając w „Tanki”.

W turnieju wzięło udział 12 uczestniczek i uczestników spośród, których najlepszymi okazali się: Gabriel Gielec (III miejsce, 8800 punktów), Łukasz Kapuśniak (II miejsce, 10200 punktów) oraz Iwo Gielec (I miejsce, 12000 punktów). Laureaci turnieju otrzymali nagrody rzeczowe – konsole telewizyjną wraz z pakietem gier, które ufundował ŚOK/RCKS.

„Akcje na wakacje” 2023 – KuglarzyMY

Jak żonglować trzema piłeczkami, czym jest flowerstick i diabolo i jaki sprzęt wybrać na początek przygody kuglarskiej? – o tym dowiedzieli się uczestnicy warsztatów realizowanych przez ŚOK/RCKS w ramach programu wakacyjnego „Akcje na Wakacje” 2023.

Podczas praktycznego bloku warsztatowego dzieci uczyły się żonglować flowerstickiem oraz diabolo, a także POI oraz piłeczkami. Na koniec frisbee pomogło opanować precyzję, która w nauce żonglerki jest bardzo ważna.

Techniki: Instruktaż, żonglerka.

„Akcje na Wakacje” 2023 – Kolorowe Koła

„Kolorowe Koła” to abstrakcje tworzone przez dzieci za pomocą ciekawej techniki plastycznej z użyciem farb akrylowych oraz ściągaczki. W oparciu o wcześniej przygotowany projekt uczestnicy zajęć stworzyli matrycę, w której główną rolę odegrało koło. Na kole pojawiły się barwne plamki, kreski i inne kształty wymyślone przez dzieci, które następnie zostały roztarte po polu koła.

Celem zajęć było unaocznienie alternatywnych technik plastycznych, które dzieci mogą wykorzystać w dalszym samorozwoju.

Techniki: Praca z farbami
Prowadzenie: Tomasz Nycz

Skip to content
Queries: 22