Tydzień/Maj Bibliotek Wernisaż Magdy Pacek „Najcieplej jest we mgle”

O niezwykłym wernisażu/wystawie instalacji Magdy Pacek

🎞Absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, wcześniej SP nr 1 i Gimnazjum Gminnego w Sobótce, przyznała, że mieszkanie u stóp Ślęży zaowocowało tematyczną pracą z motywem wędrowca, legendy o źródle żywej wody i tajemnic góry Słowian…

🎞Zaproszony na wystawę piewca Ziemi Ślężańskiej, pan Władysław Dzielnicki wyraził swoje uznanie i podziw dla niezwykłej formy i wyrazu prezentacji Artystki.

🎞Pomysł zaproszenia Magdy powstał podczas jednego ze środowiskowych spotkań w Stowarzyszenie Sobotek.

🎞Wystawę, po wcześniejszym kontakcie z sekretariatem ŚOK/RCKS, można było oglądać do 30 maja w godzinach funkcjonowania ośrodka.

Foto. Magda Pacek, Olga Dąbrowska, Paulina Jaksim

„Matka i Syn” – wernisaż wystawy metalowych ikon Lidii Bojnowskiej

Niesamowite ikony z metalu w RCKS.

Niecodzienne i ciężkie tworzywo zaprzęgnięte do – nomen omen – ciężkiej pracy.

Sceny biblijne, postaci sakralne ułożone w małe i wielkogabarytowe formaty składają się na ekspozycję blisko 60 prac artystki – pochodzącej z Gminy Żarów nauczycielki, fascynatki stepowania, języka migowego, a ostatnio uczącej się… spawania, Lidii Bojnowskiej.

Wernisaż wystawy „Matka i Syn” to propozycja Galerii ŚOK na okres Wielkanocy.

Przedmioty, które na co dzień kojarzą się z warsztatem, brudnym środowiskiem zmieniają się pod wpływem impresji i zmysłu artystki w połyskujący klejnot.

Choć niektóre obrazy ważą kilkanaście kilogramów, zdają się być lekkie, a nawet ulotne.

Metalowe akcesoria połączone w całość nagle nabierają życia, oddziałując na widza treścią, w którą zostały uformowane, niespodziewaną fakturą, kształtem elementów i odcieniem stopów. Zaciemnione „twarze” postaci pozwalają na uważną kontemplację scen przedstawionych i uruchomienie wyobraźni.

Dla jednych wystawa ta może być mistyczną drogą i podziwianiem historii, dla drugich artystyczną analizą szczegółów i ogółów lub sposobem na inspirację.

Obok tej wystawy na pewno nie można przejść obojętnie.

Wystawę „Matka i Syn” goszczącą w wielu miastach w Polsce będzie można oglądać w Galerii ŚOK/RCKS do końca kwietnia w godzinach pracy Ośrodka.

Specyfika prac daje możliwość oglądania wystawy przez osoby niewidome.

Wernisaż wystawy „Twarze” Jacka Szumańskiego

Ślężański Ośrodek Kultury oraz Fundacja Inicjatywa B byli organizatorami wernisażu wystawy pn. „Twarze” Jacka Szumańskiego; plastyka, fotografa i scenografa z Żarowa. Wernisaż odbył się w galerii RCKS (ul. F. Chopina 25, Sobótka) 10 czerwca o godz. 18.00.

Wystawa skupiała się wokół: wybranych szkiców i rysunków, które ołówkiem i pastelami zostały stworzone, fotografii będącej swoistą „notatką” z codziennych spacerów oraz elementów scenografii, które niegdyś wypełniały przestrzeń Teatru Bezdomnego im. Bogumila Hrabala w Żarowie. Modułowa koncepcja wystawy przybliżyła osobom zainteresowanym strefy twórczości Jacka Szumańskiego. Do stworzenie wystawy wykorzystano prace plastyczne, fotografie, elementy scenografii teatralnej oraz instalację wideo.

Foto. Tomasz Nycz | Wiesław Szydłowski

Relacja z wernisażu pt. „Ocalić skrzydła”

Ślężański Ośrodek Kultury 10 maja zorganizował wernisaż ilustracji Agnieszki Semaniszyn-Konat, który uzupełniony został tekstami Jowity Wowczak. Spotkanie w ŚOK/RCKS rozpoczęło się promocją i prezentacją picturebooka pt. „Ocalić Skrzydła”.

Na wernisażu przedstawiono prace graficzne oraz utwory literackie pochodzące z książki dla dorosłych pt. „Ocalić Skrzydła” mówiącej o potrzebach i emocjach dzieci w szkole. Za pomocą obrazów i inspirujących treści autorki podjęły się próby odzwierciedlenia wewnętrznego świata dzieci, ich wrażliwości, emocji, motywacji oraz pragnień Książka i/oraz wystawa to pewnego rodzaju przewodnik dla dorosłych, który pomaga zrozumieć dzieci, ich świat i emocje, które im towarzyszą.

Autorki zachęcają do zakupu książki: https://edukatorium.edu.pl/product/151/

Wystawa prac Agnieszki Semaniszyn-Konat będzie dostępna w galerii ŚOK/RCKS do 5 czerwca, w godzinach funkcjonowania ośrodka kultury.

Wernisaż „Pędzlem i piórem”

24 marca w galerii Ślężańskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy pn. „Pędzlem i piórem” Marii Ewy Świtalskiej oraz Roberta Syty. Wystawa będzie dostępna w godzinach funkcjonowania ŚOK/RCKS do 24 kwietnia 2022 roku.

Wystawa pn. „Pędzlem i piórem” to przekrój działalności artystycznej lokalnych plastyków. Na ścianach galerii Ślężańskiego Ośrodka Kultury zaprezentowano 10 prac Roberta Syty, na które patrząc możemy dostrzec nagość oraz emocje ubrane w metafory. Barwne grafiki korespondują z dołączonymi wierszami autorstwa samego artysty, ale również z utworami literackimi Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Druga część wystawy poświęcona jest twórczości Marii Ewy Świtalskiej, która również pędzlem i piórem tworzy. Obrazy artystki nawiązują do motywów słowiańskich (także lokalnych) oraz do kultury obcej-egzotycznej. To właśnie pejzaże i portrety powstałe po podróżach do: Kambodży, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Nepalu, Maroko, Omanu, Tunezji czy RPA wydają się odgrywać istotną rolę w całej prezentacji wystawienniczej. Całość dopełniają wiersze, które jak sama autorka mówi pisze amatorsko oraz pamiątki z rodzinnych wypraw.

Natura może organizować niezwykłe pokazy. Wernisaż Krzysztofa Ratajczaka

14 października w galerii RCKS odbył się wernisaż fotografii „obserwacyjnych” autorstwa Krzysztofa Ratajczaka. Wernisaż składający się z kilkudziesięciu fotografii oraz projekcji video przedstawiał zdjęcia dzikich zwierząt z różnych regionów Polski.

Wystawa będzie dostępna w galerii Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce (ul. F. Chopina 25) do końca października br.

Relacja z wernisażu artystycznego „Horyzont zdarzeń”

10 września w galerii Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce odbył się wernisaż „Horyzont Zdarzeń”, czyli astrofizyka na płótnie i w nutach.

W otwarciu wystawy wzięło udział ponad 30 osób, gościliśmy głównie uczestników wrocławskich środowisk twórczych. Prace Trójki artystów plastyków z Wrocławia można oglądać w galerii RCKS, w godzinach funkcjonowania jednostki do 7 października.

Tytułowe hasło nawiązujące do zjawiska czasoprzestrzeni z pogranicza mistyki i astrofizyki – otwiera artystyczny zamysł – próbę zmierzenia się z tematem utraty bliskiej osoby w oparciu o metaforę granicy, do której nie ma możliwości zbliżenia…

Jak wyznała Izabela Dąbrowska, która debiutowała w naszej galerii w roku 2019, proces tworzenia odgrywa tu swoistą formę terapii, stanowi pole ekspresji do wyrażenia trudnych emocji, często nie dających się wyrazić słowami.

Odbiór prac plastycznych dopełniły wrażenia muzyczne w ambientalnym klimacie dźwięków elektronicznych.

Zapraszamy serdecznie do obejrzenia wystawy. Prace Trójki artystów plastyków z Wrocławia można oglądać w galerii RCKS, w godzinach funkcjonowania jednostki do 7 października.

Więcej o artystach:

Izabela Dąbrowska – częstochowianka z urodzenia, wrocławianka z wyboru. W 2014 roku ukończyła filologię germańską o specjalności kulturoznawstwo na Uniwersytecie Wrocławskim a w 2017 roku Akademię Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu na wydziale malarstwa i rzeźby . Głównym tematem jej twórczości są akty kobiece, motywy przyrodnicze oraz sytuacyjne, gdzie z upodobaniem łączy geometryczne bryły z figuratywnymi postaciami ludzi i zwierząt. Jest mocno związana z naturą, na której łonie stara się spędzać jak najwięcej czasu. Te momenty pomagają jej wyciszyć się, nabrać dystansu do codziennych spraw i otworzyć się na to, co nowe.

Magdalena Mędzkiewicz – jest malarką urodzoną we Wrocławiu w 1986 r. Po ukończeniu studiów filologicznych podróżowała po Europie w poszukiwaniu inspiracji. W 2015 r., rozpoczęła studia w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na wydziale malarstwa i rzeźby, które ukończyła z wyróżnieniem. Aktualnie mieszka i tworzy we Wrocławiu. W jej malarstwie pojawiają się motywy  miast, podróży oraz abstrakcyjnych pejzaży. Związana z globalizacją, idea życia miejskiego oraz współczesnej wolności i egzystencji od zawsze ją fascynowała. Tworzy również murale oraz szeroko pojęty streetart.

Arkadiusz Ruszczyk – Urodzony w 1991r. W 2015 otrzymał tytuł mgr inż. Architekta Krajobrazu na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i rozpoczął studia na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w pracowni dr hab. Anny Kramm na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2017 rozpoczął studia magisterskie w tym samym kierunku. Ukończył je w 2019. Obecnie mieszka i tworzy we Wrocławiu. Inspiruje go natura oraz proza i charakter życia w mieście – zależności oraz relacje międzyludzkie, ubrane w metaforę kosmosu. Odnosi się do stereotypów oraz społecznej oceny.

Robert Ściubilecki –  to częstochowski gitarzysta jazzowy urodzony w 1988r. obecnie tworzący i mieszkający we Wrocławiu . Mieszkając w Częstochowie grał na festiwalach, nocach kulturalnych, w teatrach, pubach i supportował znanych muzyków. W 2016 rozpoczął naukę na Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku Gitara Jazzowa. Został laureatem konkursu na najlepszy cover utworu Pata Methenego. Od lat zajmuje się aktywnością sceniczną oraz nauczaniem gry na gitarze, a obecnie pracuje również  intensywnie nad autorskimi kompozycjami z udziałem muzyków z całego świata.

Relacja z wernisażu „Zestaw kilku reportaży”

2 października w galerii Regionalnego Centrum Kultury Słowiańskiej w Sobótce odbył się wernisaż Szymona Barylskiego. „Zestaw kilku reportaży” to prezentacja fotografii reportażowych oscylująca wokół praw człowieka, życia codziennego.

W otwarciu wystawy wzięło udział ponad 30 osób. „Zestaw kilku reportaży”, składający się 15 czarno-białych fotografii można oglądać w galerii RCKS, w godzinach funkcjonowania jednostki do 14 października.

Szymon Barylski – Urodziłem się w 1984 roku. Jestem wolnym strzelcem mieszkającym w Irlandii. Fotografia to moja pasja, którą stale rozwijam. Zajmuję się fotografią dokumentalną i fotoreportażem. W swojej pracy skupiam się na kwestiach społecznych i prawach człowieka. Fotografowanie jest dla mnie narzędziem poszukiwania i poznawania świata. Staram się opowiedzieć historię i pokazać ją w sposób bezpośredni. Człowiek jest niewyczerpanym tematem i źródłem inspiracji. Podróżując, spotykam ludzi; dzięki temu tworzę obraz swojej relacji z nimi. Poznanie otoczenia, w którym fotografuję, pozwala mi stworzyć kadry emocjonalne i przekonujące. Uważam, że nie można dobrze sfotografować czegoś, czego się nie zna, dlatego do każdego projektu przygotowuję się indywidualnie, rzeczowo, zagłębiając się w prasę i internet. Następnie szukam natchnienia w zdjęciach innych fotografów oraz w rozmowach, co owocuje prawdziwymi obrazami. Moja własna narracja objawiająca się w fotografiach jest jednocześnie bardzo osobista i zarazem powszechna. Myślę, że wielu ludzi może identyfikować się z moimi pracami.

Więcej o artyście: http://www.szymonbarylski.com

Skip to content
Queries: 37