Wieczór promocyjny książki „Kalendarz adwentowy”

Przedświąteczny sobotni wieczór (14.12.2024 r.) w bibliotece był najbardziej wyjątkowy z wszystkich! Gościliśmy dwie wspaniałe pisarki: Jolantę Kosowską i Martę Jednachowską oraz znamienitych gości – wielu miłośników pióra autorek📚

⭐️Literacką ambasadorkę Biblioteki ŚOK, bo tak zacnie określamy Jolanta Kosowska, zaprosiliśmy wraz z córką, Marta Jednachowska- Konie i Książki, by tradycyjnie wspólnie uczcić premierę dziewiętnastej powieści Joli, a drugiej napisanej przez ten zdolny duet – której tytuł nawiązuje do szczególnego momentu w roku – „Kalendarz adwentowy”.

📚Największym atutem tej pełnej ciepła opowieści ze świetnie rozbudowanym zarysem emocjonalnym bohaterów jest jej przesłanie. Żeby nie zdradzać zbyt wiele, zareklamujemy ją zwięźle: to książka o marzeniach, ale również o tym, że czasami bezinteresowne dobro i niewielki gest mogą pomóc komuś rozłożyć skrzydła i uwierzyć w siebie. Jej treść nastraja do świąt, porusza serce i w kontekście bożonarodzeniowej atmosfery zachęca do refleksji o tym, co naprawdę ważne w życiu.

📚To właśnie głębia przemyśleń i autentyczność emocji przeżywanych na kartach książek w dużej mierze wpływają na tak pozytywny odbiór powieściowego dorobku Pani Joli, a od niedawna także i Pani Marty. Te wartości sprawiają, że grono fanów ich twórczości stale rośnie. Najlepszym tego dowodem są głosy uznania, których nie zabrakło i tym razem. Serdeczny styl bycia i życzliwość autorek otuliły nas wszystkich tak mocno i na długo, że wrażenia ze spotkania będą towarzyszyć nam nie tylko przez świąteczny, ale i cały noworoczny czas…

⭐️Gorącą temperaturę spotkania dodatkowo podniosły dwie znane i uznane w kraju i za granicą artystki, które zachęcone twórczością Pani Jolanty, zaszczyciły nas swoim przybyciem: Pani Estera Grabarczyk i Pani Krystyna Mazurówna. Za sprawą rozmaitych inspiracji, do nocy toczyły się niepowtarzalne rozmowy o dobrej literaturze, interesujących artystycznych zjawiskach i kondycji człowieka we współczesnym świecie… Zapowiada się nam ciekawa współpraca! ❤

📚Utartym już, jakże mile pożądanym zwyczajem była ogromna kolejka czytelniczek i czytelników po dedykowane wpisy autorek do świeżo zakupionych książek. O mały włos, a by ich zabrakło.

❤ Z wielką wdzięcznością Wam, Droga Jolu i Marto, Artystkom i wszystkim uczestniczkom i uczestnikom bardzo serdecznie dziękujemy za niezmiennie fantastyczny klimat wydarzenia.

📚Wierzymy, że najbliższe plany wydawnicze Pani Joli i Pani Marty staną się pretekstem do powtórnego odwiedzenia przez nas Drezna, bo ten pierwszy raz zostanie na zawsze w Waszych i naszych sercach! ❤

Foto: Jola Bryja, Magda Deląg, Magda Kubiak, Ewa Dąbrowska

Zaksiążkowani w bibliotece ŚOK

Listopadowe spotkanie sobótczańskiego DKK, poprzedzone akcją promującą nasz klub Zaksiążkowani,
przyciągnęło obecnych, ale i nowych członków inicjatywy, skuszonych możliwością dzielenia się z
innymi czytelnikami wrażeniami z tej samej lektury.

W powiększonym składzie – frekwencja dopisała!
– długo toczyły się sympatyczne, ożywione rozmowy. Dotyczyły one zarówno miłych wspomnień z
poprzednich lat działalności klubu, jak i przybliżenia formuły spotkań nowym osobom. W przyjaznej
bibliotecznej przestrzeni dzieliliśmy się swoimi czytelniczymi zainteresowaniami.

Wieczór zakończył się odczytaniem autorskiego wiersza przez jedną z klubowiczek. Oczywiście dokonaliśmy też wspólnego wyboru książki, której poświęcimy kolejne, styczniowe, spotkanie.

14.11.2024 r.

Retro-śledztwo z Tomaszem Duszyńskim

W czwartkowy wieczór (7 listopada 2024 r.) grupa miłośników literatury kryminalnej wzięła udział w spotkaniu autorskim z cenionym i nagradzanym pisarzem – Tomaszem Duszyńskim.

Autor z pasją mówił o swojej fascynacji międzywojenną Polską. Wyróżnił tu szczególnie bliskie mu Kłodzko, będące nie tylko tłem sensacyjnych wydarzeń, ale właśnie dzięki znajomości szczegółowych historycznych realiów, staje się niemalże ważnym bohaterem cyklu „Glatz”.

W kameralnej atmosferze toczyły się inspirujące rozmowy o najnowszej książce stanowiącej 5 tom ww. poczytnej serii: „Grzesznik ze Strehlen”, której akcja toczy się w rodzimym dla pisarza Strzelinie.

Moderatorka spotkania – Magdalena Deląg – w interesującym dialogu umiejętnie zahaczała o tak skomplikowane zagadnienia jak natura ludzka, dylematy moralne czy realia historyczne, w których osadzone są losy bohaterów. Autor opowiedział o wnikliwym procesie twórczym, dawnych kronikach kryminalnych i autentycznych postaciach, wplatanych w fabuły książek naszego gościa..

Po ciekawych pytaniach od uczestników, autor złożył dedykacje i autografy, poświęcając każdemu czas na rozmowę i wymianę opinii.

Spotkanie zakończyło się serdecznymi podziękowaniami i gromkimi brawami – uczestnicy wyszli zachęceni do wyczytywania kolejnych kryminalnych zagadek pana Tomasza, nakłaniając autora o osadzenie akcji kolejnej książki w Sobótce i Masywie Ślęży.

Narodowe Czytanie z Kordianem Słowackiego

Epoka romantyzmu i jej owoc „Kordian” Juliusza Słowackiego podczas XIII edycji Narodowego Czytania 2024

📚Do wspólnego czytania tego wybitnego dramatu romantycznego zachęcił Prezydent RP Andrzej Duda, podkreślając, jak ważna jest analiza przeszłości oraz inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze. Na odzew odpowiedzieli uczniowie sobótczańskich szkół oraz zaproszeni goście gotowi zmierzyć się z tym nieprzeciętnym dziełem.

📚Wydarzenie rozpoczęła kulminacyjna scena monologu Kordiana na Mont Blanc, w mistrzowski sposób odczytana przez Dyrektora Ślężańskiego Ośrodka Kultury – Michała Hajdukiewicza, wprowadzając widzów w nastrój powagi i kontemplacji, a aktorsko zinterpretowany dialog wykonany przez Pana Burmistrza UMiG Sobótka Mirosława Jarosza oraz debiutującego na Narodowym Czytaniu Wiceburmistrza Zbigniewa Goldwassera uruchomił wyobraźnię, ukazując skomplikowany i dramatyczny charakter utworu.

📚Zdolna reprezentacja uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce, pod okiem polonistki oraz ambasadorki Biblioteki Publicznej – p. Karoliny Gajewskiej, zaprosiła na literacki spacer po lapidarium Muzeum Ślężańskiego, by w romantycznych plenerach przybliżyć treść oraz chronologię dramatu. Sceny przeniesione w czasie i na moment urzeczywistnione w teraźniejszości unaoczniły epokę poprzez dobrane kostiumy, rekwizyty i grę aktorską.

📚„Żywe obrazy” – oryginalna koncepcja bibliotekarki i polonistki p. Izy Sieradzkiej, która we współpracy z kreatywną młodzieżą z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sobótce ożywiła sceny „Kordiana”, przenosząc je w idealnie rezonującą z utworem przestrzeń muzealnego ogrodu, a niezawodna reprezentacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, pod okiem polonistki p. Małgorzaty Piątkowskiej, jak co rok wzbogaciła uroczystość, przybliżając postać samego autora w wywiadzie i fragmentach specjalnie przygotowanych na tę okoliczność.

📚Za sprawą międzypokoleniowego odczytania tekstów dzieła Juliusza Słowackiego, dzieło tak wybitne dla swej epoki, ponownie odżyło, nabierając wyrazu symbolicznego i jakże aktualnego w refleksji nad Polską i jej losami.

Dziękujemy za serdeczną współpracę Dyrektor Muzeum Ślężańskie – p. Monice Szimie-Efinowicz.

Dziękujemy za gościnność Dyrektorowi Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce p. Zbigniewowi Kubiakowi za przychylność i pomoc w organizacji NC – wydarzenie wpisuje się w kalendarz obchodów 30-lecia istnienia tej bardzo ważnej w naszym środowisku szkoły.

Z całego serca dziękujemy również nauczycielkom koordynującym uczniowskie grupy artystyczne – p. Karolinie Gajewskiej i Joannie Marciszyn z PZS nr 3, p. Izabeli Sieradzkiej z ZS_P nr 1 oraz p. Małgorzacie Piątkowskiej z MOW – w Sobótce.

Dziękujemy bardzo zdolnej i zaangażowanej młodzieży, która tak chętnie wzięła udział w tegorocznej akcji. Jesteście wspaniali ❤

Akcje na wakacje’24/24 Szumią kije deszczowe – tworzymy instrumenty

Zamiast wyrzucać – stwórz! W ramach zajęć warsztatowych dzieci tworzyły recyklingowe instrumenty – kije deszczowe! A czym są nasze instrumenty? – Kij deszczowy, to tuba wypełniona drobnymi nasionami. Przechylanie instrumentu powoduje przesypywanie się ich. Odgłos tworzony w ten sposób doskonale imituje dźwięk spadających na ziemię kropel deszczu.

Prowadzenie zajęć: Tomasz Nycz
Fot. Tomasz Nycz
12.08.2024 r.

Akcje na wakacje’24/23 Florystyka

Z zebranych wcześniej polnych roślin, ziół, traw i trawek, uczestnicy zajęć dowiedzieli się jak skomponować bukiet (nie koniecznie z kwiatów zakupionych w kwiaciarniach) oraz oprawić go w ramkę. Kolejnym punktem programu były okolicznościowe kartki z motywami florystycznymi.

Prowadzenie zajęć: Ewa Offman-Lech
Fot. Tomasz Nycz
08.08.2024 r.

Akcje na wakacje’24/22 Theodor G.: robimy medale

Dzisiejsze zajęcia rozpoczęły się od tematycznego spaceru do pomnika jeźdźca Lutzowa, gdzie przybliżyliśmy sobie postać i działalność artysty, rzeźbiarza i medaliera jak był Theodor von Gosen. W części warsztatowej uczestnicy zajęć stworzyli autorskie, pamiątkowe medale z gliny.

Prowadzenie zajęć: Tomasz Nycz | Magda Deląg
Fot. Tomasz Nycz | Magda Deląg
07.08.2024 r.

Akcje na wakacje’24/21 Scrapbooking

Scrapbooking to nic innego jak metoda tworzenia wyjątkowych prac graficznych poprzez ich zdobienie różnego rodzaju kreatywnymi dodatkami. W ramach zajęć wakacyjnych, uczestnicy tworzyli oryginalne pocztówki z pozdrowieniami z wakacji oraz koperty.

Prowadzenie zajęć: Ewa Offman-Lech
Fot. Tomasz Nycz
06.08.2024 r.

Akcje na wakacje’24/20 Minipiñaty

W ramach kolejnych warsztatów wakacyjnych, uczestnicy zajęć wykonywali samodzielnie autorskie „Minipiñaty”, które skrywały w sobie cukierki i konfetti. – Skrywały, ponieważ nie jesteśmy pewni czy po warsztatach piñaty nie wypełniły swojego przeznaczenia!

Prowadzenie zajęć: Tomasz Nycz
Fot. Tomasz Nycz
05.08.2024 r.

Akcje na wakacje’24/19 Na włościach Włosta

Środowe wakacyjne poranki znane są z wycieczek po mniej odwiedzanych zakątkach naszego regionu. Włości Włosta, czyli Zamek w Sobótce Górce, to obiekt, do którego mogliśmy dotrzeć za pomocą mięśni naszych nóg!

🚲Dzięki uprzejmości prezesa fundacji „Sobótka Górka – Natura, Kultura, Zdrowie”, Pana Andrzeja Krajewskiego, wrota zamku specjalnie dla naszej grupy zostały otwarte.

🚴‍♂️Odwiedziliśmy odrestaurowaną kaplicę zamkową (najstarszą część budynku), a także zostaliśmy oprowadzeni po miejscach, które odradzają się dzięki nieustannym pracom remontowym i konserwatorskim. Wieńczący zwiedzanie relaks w zadbanym parku okalającym zamek naładował nas energią niezbędną, by ruszyć w powrotną drogę.

🚴‍♀️Rowerowa przejażdżka u stóp góry Ślęży dostarczyła młodym cyklistom wielu pozytywnych emocji płynących z możliwości zwiedzenia okolicy z wykorzystaniem dedykowanych, bezpiecznych ścieżek rowerowych.

❤ Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi za gościnność i pełną wiedzy opowieść o losach zamku oraz ludzi, którzy zbudowali historię tego niezwykłego zabytku.

Foto: Piotr Czupkowski – również jesteśmy Panu wdzięczni za piękną foto relację ❤

31.08.2024 r.

Skip to content
Queries: 80