Wernisaż wystawy SOMNIUM ANIMALIA Emilii Witowskiej z Sobótki
Lato jeszcze w toku, a Biblioteka już dziś zaprasza serdecznie na wernisaż wystawy SOMNIUM ANIMALIA młodej sobótczanki – Emilii Witowskiej
Biblioteka, 1 września, godz. 18:00/ŚOK/RCKS, ul. Chopina 25 Sobótka
O tytule wystawy: Somnium animalia“ (łac. sen o zwierzętach), (somnium – łac. sen, wizja senna, urojenie), (animalia – l.mn., łac. zwierzę, istota żywa, stworzenie).
O Emilii:
Aspirująca charakteryzatorka i scenografka. Prężnie rozwija swój warsztat malarski, jak i rysunkowy, szukając nowych form wyrazu. Proces twórczy uważa za czas łączenia się ze swoim wewnętrznym Ego. Początkująca terrarystka i miłośniczka roślin doniczkowych.
Dorastała na terenie Sobótki, gdzie postawiła swoje pierwsze kroki na drodze kariery artystycznej.
Studentka 3 roku scenografii na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.
Absolwentka Liceum Plastycznego im. Stanisława Kopystyńskiego we Wrocławiu na kierunku jubilerstwo.
Malarstwo pojmuje jako zbiór impulsów, gestów i uczuć, które składają się w jedną spójną całość. Artystka inspirację uzyskuje przede wszystkim z własnych snów. Na fantastyczny charakter dzieł ma wpływ pielęgnowana od dziecka kultura słowiańska w postaci najrozmaitszych legend związanych z górą Ślężą. Od najmłodszych lat fascynowała się również światem zwierząt, który z wiekiem mieszała z coraz większą ilością magii.
Sztuka stała się dla Emilii formą wyrażania siebie, swoich uczuć oraz interpretacji otaczającego ją świata. Malarstwo, poza utrwaleniem wyśnionych postaci, jest wspaniałą drogą do wewnętrznego wyciszenia oraz oczyszczenia umysłu.
W twórczości malarskiej stawia na budowanie warstw, często również faktury obrazu. Pracuje głównie z farbami akrylowymi i akwarelowymi, mieszając je z markerami lub tuszem.
Brała udział w wystawie koła naukowego scenografii 309 “ŚWIATŁO FORMA TREŚĆ JEDNOSTKA”, organizowanej w galerii sztuki współczesnej MD_S. W maju 2022 tryptyk “Tygrysy” autorstwa Emilii wziął udział w wystawie “W formie” podczas 7 Festiwalu Malarstwa organizowanego na terenie Wrocławia.
We współpracy z Wrocławską Szkołą Filmową tworzyła etiudę “SPAŚĆ”, reż. Tomasza Kuka, jako główna scenografka oraz charakteryzatorka.
Prace powstały w IX Pracownia Malarstwa, prof. Zdzisław Nitka, mgr Joanna Kaucz, as.
Tryptyk “Tygrysy” powstał w IV Pracowni Malarstwa, prof. Krzysztof Skarbek, mgr Piotr Saul, as.
Opis Wystawy:
Cykl prac o charakterze fantasty, przedstawiający stworzenia wypełzające z wyobraźni, wyśnione nocą. Istoty są niekiedy hybrydami znanych człowiekowi gatunków, a w innym przypadku zwierzętami z domieszką magii w formie nietypowych kolorów lub detalu anatomicznego.
Komentarz od autorki:
“Moje prace zależnie od techniki są skrajnie różne, dzisiaj skupimy się na tej weselszej i przyjemniejszej stronie, jaką jest seria “Somnium animalia”.
Zwierzęta i ich anatomia zawsze były moją mocną stroną, ponieważ to właśnie od nich zaczęłam świadomie rysować. Ogromna wyobraźnia, jaką posiadam, często ujawnia się nocą, tworząc sny na poziomie prawdziwego filmu fantasy. Z takiego połączenia zaczęły powstawać nieśmiałe rysunki utrwalające senne bestie.
Zyskując coraz większą pewność siebie, dodawałam tym wizjom kolorów i pozwalałam zająć im coraz więcej przestrzeni obrazu. Koniec końców zaczęłam tworzyć zwierzęta pod wpływem impulsu. Malując, jednocześnie pisałam w głowie historię postaci, która stopniowo powstawała pod moim pędzlem.
Na nutkę fantastyki mocno wpłynął klimat Sobótki i pielęgnowana tradycja słowiańska. Dalej w pamięci mam opowieść o sabacie czarownic gromadzącym się po zmroku na szczycie Ślęży. Takie warunki doprowadziły do stopniowego odrealnienia znanych nam zwierząt.”
Projekt plakatu: Emilia Witowska