24 marca 2022, godz. 18.00

Sobótka
ul. Chopina 25

Wernisaż „Pędzlem i piórem” Ewy Świtalskiej i Roberta Syty

Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Ewy Świtalskiej oraz Roberta Syty pn. „Pędzlem i piórem”. W galerii RCKS zostaną zaprezentowane grafiki, obrazy oraz literatura, nawiązująca bezpośrednio do dzieł wizualnych lokalnych artystów.

Wernisaż odbędzie się w galerii RCKS (ul. F. Chopina 25, Sobótka) 24 marca o godz. 18.00. Wystawa będzie dostępna do 24 kwietnia w godzinach funkcjonowania Ślężańskiego Ośrodka Kultury.

Na wernisaż wystawy zapraszają jej autorzy:

Robert Syta – artysta plastyk działający w obszarach malarstwa, rysunku, projektowania graficznego, fotografii. Ur. w 1965 r. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Obronił dyplom w pracowni projektowania graficznego pod kierunkiem prof. Jana Jaromira Aleksiuna. Obecnie pracuje we Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu. Czynnie uprawia fotografię, rysunek, malarstwo, kaligrafię, grafikę użytkową. Ma na swoim koncie szereg wystaw i prezentacji. Aktywnie współdziała przy organizacji akcji „Cały Wrocław Czyta” i „Radosna Parada Niepodległości we Wrocławiu”, jest pomysłodawcą Biennale Twórczości Nauczycieli we Wrocławiu. Autor licznych wystaw stacjonarnych w Polsce. Wystawia też prace na swojej stronie internetowej: „W malarstwie i rysunku poszukuję idealnej formy technicznej i jak najbardziej czystego i czytelnego przekazu. Chętnie łączę warstwę obrazową z tekstem kaligraficznym. Ikonografia moich przedstawień nawiązuje do wyobrażeń ciała jako pierwiastka onirycznego a zarazem bardzo organicznego, mającego swe źródła w wierzeniach dawnych kultur – starosłowiańskiej, celtyckiej, germańskiej. Chętnie wykorzystuję symbole tych kultur, wplatając je w ciało lub ciała przedstawianych postaci. Staram się jednocześnie dać widzowi szansę na swoją interpretację obrazu”.

Maria Ewa Świtalska – biolog po studiach na Uniwersytecie Wrocławskim. Maluje amatorsko od wielu lat zapraszając rodzinę, sąsiadów i przyjaciół do swoich pokoi w domu, które stały się pewnego rodzaju przestrzenią wystawienniczą. Autorka utworów poetyckich, będących śladem emocji dostarczanych przez życie, przyrodę, pory roku oraz podróże, które miały wpływ na powstanie portretów oraz tomikiem poezji „Refleksy i Refleksje”. W swojej twórczości chętnie odwołuje się do krajobrazu ślężańskiego – jak sama mówi; czuje się słowianką, interesują ją historia i wierzenia przodków.