04/05/2024 godz. 18:00

Schronisko Pod Wieżycą ul. Armii Krajowej 13, Sobótka

SZTUKA WYSOKIEJ ŚCIEŻKI. Spotkanie podróżnicze „Ludzie i szczyty Himalajów” oraz koncert – Mariusz Sprutta

Biblioteka ŚOK zaprasza na spotkanie i koncert charyzmatycznego himalaisty i muzyka z Poznania.

W programie:

  • wspomnienie i opowieści na przezroczach z niesamowitej wyprawy na południową ścianę Annapurny I (8091 m n.p.m.);
  • wybór autorskich i archiwalnych zdjęć pt. „Ludzie i szczyty Himalajów”;
  • kameralny koncert

Wydarzenie w ramach Tygodnia/Maja bibliotek’24

O naszym Gościu:

Mariusz Sprutta – urodzony w Wągrowcu, żyje w Poznaniu a pracuje w Wielkopolsce, zawodowo służy ludziom, którzy tracą kończyny (w wypadkach, na skutek amputacji koniecznych ze względu na miażdżycę, cukrzycę, martwicę, i inne przyczyny np. nowotworowe), wspiera psychologicznie, mentalnie, organizacyjnie i administracyjnie oraz finalnie – dzięki kapitalnemu zespołowi fachowców ortopedii technicznej – pomaga w zaopatrzeniu w protezy.

Studiował Geologię Glacjalną oraz Geomorfologię i Paleogeografię Czwartorzędu na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po studiach wyjechał do Azji, w której spędził blisko 10 lat, mieszkając, zwiedzając i poznając takie kraje jak Nepal, Indie, Pakistan, Bangladesz, Tajlandia, Malezja, Singapur i Indonezja.

Geolog, speleolog, polarnik, taternik i himalaista, który – poza górami Polski, Alpami i Spitsbergenem – wspinał się w Turcji, Nepalu, Indiach, Tybecie i Pakistanie, w Himalajach i Karakorum, na siedmiu ośmiotysięcznikach, a zdobył dwa: Annapurna I (8091 m n.p.m.) i Gaszerbrum II (8035 m n.p.m.), oba samotnie, bez tlenu, a ten drugi w stylu alpejskim.

Jest także czynnym muzykiem, grającym muzykę inspirowaną tradycją celtycką okraszoną jazzem, funkiem i chill-outem; liderem i managerem zespołu Jig Reel Maniacs. który to zespół wystąpił dwukrotnie w Sobótce.