25.03.2024

ŚOK/RCKS

„SZTUKA” – na Międzynarodowy Dzień Teatru

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru Ślężański Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl w formie czytania performatywnego. Głównymi odbiorcami w tym dniu będzie młodzież licealna i starszych klas szkół podstawowych. Zapraszamy także seniorów.

25.03.2024, g. 12.00, ŚOK/RCKS, ul. F. Chopina 25, wstęp wolny

„Sztuka” Yasminy Rezy to bez wątpienia świetny tekst do realizacji na scenie w formie spektaklu. Ostatnimi laty wyjątkowo zyskujący na popularności, będąc wystawianym w największych ośrodkach teatralnych w Polsce.

Podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru, publiczność, która odwiedzi Ślężański Ośrodek Kultury, będzie miała okazję zobaczyć i posłuchać tej komedii w formie tak zwanego czytania performatywnego, czyli po prostu precyzyjnie zrealizowanej próby przedstawienia przez aktorów w pewnej scenografii, z użyciem techniki takiej jak światło, muzyka i multimedia.

Tytułowa „sztuka” to w tym przypadku obraz. Długoletnia przyjaźń trzech mężczyzn zostaje poddana próbie w momencie, w którym jeden z nich kupuje bardzo drogie awangardowe dzieło, a konkretnie biały obraz na białym tle. Od tej chwili rozmowy o malarstwie współczesnym i jego rzeczywistej wartości stają się pretekstem do zdefiniowania na nowo łączącej ich relacji. Głośny dramat Yasminy Rezy to błyskotliwe studium przyjaźni, w którym napięcie pomiędzy wolnością jednostki, a przynależnością do określonej wspólnoty staje się soczewką, przez którą przyglądamy się różnym stadiom przyjaźni. Reza stawia pytania o to, gdzie kończy się lojalność, a zaczyna zakłamanie i czy w każdej sytuacji mamy prawo iść wyłącznie za swoim głosem, bez względu na oczekiwania najbliższych.

WYSTĘPUJĄ: Marc – Robert Delegiewicz, Serge – Jakub Grębski, Yvan – Maciej Baka