4.11.2022, 19.00

Dom Turysty "Pod Wieżycą"

Poetycki Piątek pod Wieżycą

Ślężański Ośrodek Kultury i Biskupia Kopa s.c. zapraszają na koncert zespołu SETA.

Jest rok 1976. W akademiku „Szklany dom” przy ul. Świdnickiej we Wrocławiu, na schodach ewakuacyjnych, grupa studentów Uniwersytetu Wrocławskiego im. Bolesława Bieruta zaczyna działać artystycznie i postanawia stworzyć zespół muzyczny. Zważywszy, że akademik jest męski, a pokoje kilkunastoosobowe – znaczenie schodów ewakuacyjnych jest tu nie do przecenienia. Przy UWr działa Klub Turystyczny o swojsko brzmiącej nazwie SETA (Studencka Elipsa Turystyczno-Artystyczna), a czwórka studentów to członkowie Klubu: Stanisław Gola, Stanisław Korzępa, Andrzej Mróz i Jolanta Romańska.

Zaczynem szlachetnego pomysłu staje się fakt wejścia przez Stanisława Golę w posiadanie gitary SUZUKI, w kolorze czerwonym, prosto z Francji (stan posiadania trwa do dziś). Artystyczny człon nazwy Klubu zostaje potwierdzony, a zespół w grudniu tego samego roku prezentuje swoje pierwsze piosenki „Pod Czantorią” i „Niziutkie niebo” na Środowiskowym Przeglądzie Piosenki Turystycznej w „Pałacyku”. SETA wygrywa przegląd.

Po pierwszym sukcesie zespół zdobywa wyróżnienia na przeglądach piosenki studenckiej Yapa i Bazuna. Po Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie w roku 1977 do zespołu dochodzą: Basia Piotrowska, Staszek Rogowski, a następnie Tereska Kaczmarek, Jola Szczerbik oraz Kuba Chmielewski, Kaziu Nowiński i Wiesiek Zyk.

SETA ma już w swym repertuarze wiele własnych piosenek, chętnie sięga również do tekstów klasyków poezji polskiej. W roku 1978 do zespołu dołącza Andrzej Wierzbicki. Jego piosenki, jak również piosenki autorstwa Andrzeja Mroza i Staszka Goli, wraz z charakterystycznym brzmieniem gitary Staszka Rogowskiego tworzą swoisty, rozpoznawalny charakter grupy.

W roku 1979 zespół wygrywa wszystkie przeglądy piosenki studenckiej i turystycznej, m.in. Yapę, Giełdę w Szklarskiej Porębie, Bakcynalia, a na Bazunie wyśpiewuje Rajdową Piosenkę Roku („Zimowy wiatr”). W maju roku 1980 zespół bierze udział w Rejsie Zwycięstwa Odrą – z Wrocławia do Szczecina – i w Szczecinie gra ostatni koncert.

Przez wiele lat SETA nie pojawia się na scenach, ale jej piosenki żyją na szlakach, w schroniskach, przy rajdowych ogniskach, wśród wiernej publiczności i wielbicieli piosenki turystycznej. Szczególnie wśród studentów i weteranów Akademickiego Klubu Turystycznego Akademii Rolniczej we Wrocławiu.

AKT to rajdy i piosenka turystyczna. Tu działały m.in. takie zespoły jak Sztamajza, FART czy AKT-Wrocław. Piosenki SETY wędrują z turystami AKT po Gorcach, Beskidach i Karkonoszach. Pod koniec lat 80-tych piosenki SETY znów zaczynają pojawiać się na scenach studenckich (zwłaszcza w Szklarskiej Porębie na Giełdzie Piosenki, której organizatorem od roku 1989 jest wspomniany już AKT).

W roku 1989 powstaje płyta „Idę w góry cieszyć się życiem”, na której znajdują się archiwalne oraz studyjne nagrania przebojów turystycznych. W nagraniach w studiu w Jeleniej Górze biorą członkowie Sety i grupa przyjaciół.

SETA w zmiennym składzie pojawia się coraz częściej na Yapie, Bazunie i innych przeglądach. W sierpniu 2002 roku na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie ma miejsce niezapomniany koncert „Seto-lecie SETY”, którego gośćmi są m.in. Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Bez Idola, Mikroklimat, Jerzy Filar i Nasza Basia Kochana. Koncert trwa do rana, a najczęściej powtarzają się życzenia „Sety lat!”.

W roku 2007 zespół nagrywa płytę, która stanowi bogaty wybór piosenek SETY i Andrzeja Wierzbickiego (m.in. Beskid, Ballada o Św. Mikołaju, Przerwa w podróży, Modlitwa wędrownego grajka, Zachód, Wody tatrzańskie). Są tu również piosenki grup, których członkowie stanowią obecny trzon SETY. Są też piosenki, które przychodziły do zespołu z kimś, kto pojawił się w zespole na czas jakiś („Pamiątka ze spływu” czy „Jesienna dziewczyna”). Są i te piosenki, z którymi zespół bardzo zaprzyjaźnił się przez lata, a one z zespołem. Do tych z pewnością należą „Zgubione marzenia” Wojtka Jarocińskiego, „Hulajnoga” Ryszarda Żarowskiego i „Niezapominajka” Krzysztofa Szczuckiego.

W 2016 roku Seta obchodzi swój jubileusz 40-lecia. Koncerty z tej okazji odbywają się na większości festiwali piosenki studenckiej i turystycznej, z udziałem przyjaciół: Wolnej Grupy Bukowina, Jerzego Filara i Mikroklimatu. Obecny skład zespołu tworzą: Beata Jelonek, Stanisław Gola, Wojciech Krasecki, Krzysztof Mizgalski, Andrzej Mróz, Kazimierz Nowiński i Stanisław Rogowski.

Koncert zespołu SETA.