26-30 kwietnia 2021, godz. 20.00

Sobótka
ul. Chopina 25

Pamiętam Czarnobyl w Sobótce

Ślężański Ośrodek Kultury, Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej w Sobótce zapraszają na podcast w 35. rocznicę katastrofy w Czarnobylu.

W nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku, gdy Europa pogrążała się we śnie, w elektrowni atomowej położonej blisko liczącego ok. 14 tys. mieszkańców miasta ówczesnej Ukraińskiej SRR o godz. 1.24 doszło do katastrofy, która wywarła olbrzymi wpływ na postrzeganie zagrożenia jądrowego. Tej nocy promieniotwórczość okazała swą przerażającą siłę – pozornie ujarzmiona, wskutek zaniedbań systemowych ZSRR, błędów konstrukcyjnych i ludzkich uwolniła się z całą mocą z wnętrza reaktora. Chmura radioaktywnego pyłu rozpoczęła wędrówkę przez kontynent. Skutki wybuchu widoczne są do dziś. Katastrofa określana jest największą w historii energetyki jądrowej i jedną z największych katastrof przemysłowych XX wieku.

„Pamiętam Czarnobyl w Sobótce” to zbiór wywiadów przeprowadzonych wśród mieszkańców Gminy Sobótka, którzy ówcześnie pracowali w lokalnej służbie zdrowia, byli urzędnikami, działali w OC, pracowali w tutejszych zakładach, byli dziećmi w wieku przedszkolnym, młodzieżą licealną. Obraz ten jest sumą refleksji ludzi różnych zawodów, funkcji, wieku, miejsca zamieszkania, którzy postrzegali ówczesną katastrofę na swój szczególny sposób, na miarę informacji, które wówczas posiadali.

Wspomnieniami i refleksjami podzielili się pp.: Wiesława Kajderowicz,
Joanna Śliz-Chechelska, Elżbieta Pasławska, Andrzej Kociński, Tomasz Hajdukiewicz, Teresa Żankowska, Magdalena Kubiak, Karol Budrewicz, Małgorzata Jemioła, Katarzyna Matusiewicz.

PODCAST 1https://www.facebook.com/sobotkarcks/videos/1408808212830703

Wywiady publikowane będą w 4 częściach od 26-30.04 o godz. 20.00 na facebooku ŚOK i CATL

Polecamy odsłuch na słuchawkach.
Wywiady: Michał Hajdukiewicz
Montaż: Tomasz Nycz
Produkcja: Ślężański Ośrodek Kultury