20.12.2023

Egipt

Film z Sobótki na festiwalu w Egipcie

Filmowa Sobótka w świecie – gorące wieści.

Ślężański Ośrodek Kultury informuje, że realizowany w Sobótce i okolicach krótkometrażowy film pt. „Czarna woda” w reżyserii Joanny Różniak miał w tym tygodniu swoją światową premierę na prestiżowym El Gouna Film Festival w Egipcie!

Cieszymy się, że specjalny pokaz filmowy, który mieliśmy okazję organizować w tym roku dla kierowanej przez Joasię ekipy realizacyjnej oraz pomoc udzielona na etapie produkcji przez różne podmioty m.in. z terenu naszej Gminy stały się skromnym początkiem wędrówki tej produkcji po ekranach wielkiego świata!

Gratulujemy zespołowi ambitnej sobótczanki, której mocą sprawczą piękny obraz, zawierający zachwycające ujęcia naszych okolic, znalazł się poza granicami Polski!

El Gouna Film Festival to jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych na Bliskim Wschodzie. Jego poprzednia, 5. edycja przyciągnęła udział 750 międzynarodowych filmowców, kupców, dystrybutorów i agentów sprzedaży, a także 700 akredytowanych przedstawicieli lokalnych, regionalnych i międzynarodowych mediów. Festiwalowe pokazy i wydarzenia przyciągnęły imponujące 35 000 uczestników, a liczba ta stale rośnie.

Szósta edycja festiwalu zaprezentuje około 80 filmów, w tym fabuły, dokumenty i filmy krótkometrażowe ze wszystkich zakątków świata.

🎥 „Czarna woda” opowiada historię Emilki, młodej dziewczyny, która po rodzinnej tragedii żyje w zawieszeniu pomiędzy światem żywych i umarłych. Film powstał jako projekt dyplomowy w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach. W głównych rolach wystąpiły Barbara Liberek i Dorota Furmaniuk, za zdjęcia odpowiadał Łukasz Łatanik, za montaż Aleksandra Kasprowicz, a muzykę do filmu skomponował Michał Lejczak.

Scenariusz i reżyseria: Joanna Różniak