Wernisaż „Pędzlem i piórem”

24 marca w galerii Ślężańskiego Ośrodka Kultury odbył się wernisaż wystawy pn. „Pędzlem i piórem” Marii Ewy Świtalskiej oraz Roberta Syty. Wystawa będzie dostępna w godzinach funkcjonowania ŚOK/RCKS do 24 kwietnia 2022 roku.

Wystawa pn. „Pędzlem i piórem” to przekrój działalności artystycznej lokalnych plastyków. Na ścianach galerii Ślężańskiego Ośrodka Kultury zaprezentowano 10 prac Roberta Syty, na które patrząc możemy dostrzec nagość oraz emocje ubrane w metafory. Barwne grafiki korespondują z dołączonymi wierszami autorstwa samego artysty, ale również z utworami literackimi Kazimierza Przerwy-Tetmajera.

Druga część wystawy poświęcona jest twórczości Marii Ewy Świtalskiej, która również pędzlem i piórem tworzy. Obrazy artystki nawiązują do motywów słowiańskich (także lokalnych) oraz do kultury obcej-egzotycznej. To właśnie pejzaże i portrety powstałe po podróżach do: Kambodży, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Nepalu, Maroko, Omanu, Tunezji czy RPA wydają się odgrywać istotną rolę w całej prezentacji wystawienniczej. Całość dopełniają wiersze, które jak sama autorka mówi pisze amatorsko oraz pamiątki z rodzinnych wypraw.