Sławek Gortych – @Zagubiony w karkonoszach w Sobótce
Za sprawą Sławka Gortycha – gościa Biblioteki – początek weekendu upłynął w ŚOK pod znakiem niezwykłych karkonoskich opowieści!
Zdolny i choć bardzo młody, to już nagradzany autor poczytnego cyklu „Schronisko”, z zawodu lekarz stomatolog, chętnie przybył z Wrocławia pod Ślężę, by spotkać się z miłośnikami gór i dobrej lektury. Wśród licznych słuchaczy miejscowych, okazało się, że specjalnie na to wydarzenie przyjechali także uczestnicy m.in. z Opola, Poznania czy Zagórza Śląskiego.
Ta bogata we wrażenia i wiedzę literacko-podróżnicza uczta swoją genezą sięga ostatniego Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, gdzie od kilku lat bywamy z entuzjastycznie przyjmowaną promocją naszej ślężańskiej krainy. To tam obu powieściom „Schronisko, które przestało istnieć” oraz „Schronisko, które przetrwało” przyznano zaszczytny tytuł Książki Górskiej Roku 2023, a nasi niezawodni Czytelnicy, składając Sławkowi mocne gratulacje, przekazali serdeczne zaproszenie do Sobótki.
Podczas moderowanej rozmowy poznaliśmy źródła osobistych inspiracji, które zaowocowały utworzeniem karkonoskiego cyklu z trzymającym w napięciu wątkiem kryminalnym. Będąc od dzieciństwa pasjonatem tamtejszych szlaków i przeszłości regionu, autor ciekawie dzielił się z publicznością imponującą znajomością tej tematyki oraz anegdotkami związanymi z powstawaniem jego książek. Obdarzony lekkim piórem, dał się także poznać jako wyśmienity gawędziarz, i bez trudu udowodnił, że wciągające historie mógłby snuć bez końca…
Mimo późnej pory, długo toczyły się jeszcze rozmowy Sławka Gortycha z fanami jego twórczości. Długa też kolejka po autorskie dedykacje w całym mnóstwie zakupionych egzemplarzy (a frekwencja dopisała!) najlepiej mówią o tym, jak autentyczną sympatią jest darzony przez czytelników.
Z radością przyjęliśmy wiadomość o planowanych kolejnych tomach cyklu – w oczekiwaniu na nie odsyłamy zainteresowanych dziejami i turystycznymi walorami najwyższego pasma Sudetów do bloga Zagubiony w Karkonoszach
Ponadto każdego, kto chciałby podążyć śladem legend Ducha Gór i miejsc związanych z Gerhartem Hauptmannem (jednym z bohaterów „Schroniska, które przestało istnieć”), zapraszamy do udziału w wycieczce do Szklarskiej Poręby, Jagniątkowa i Szczawna-Zdroju – organizowanej przez In Nature – turystyka krajoznawcza i aktywna. Inicjatywa została oczywiście zainspirowana twórczością Sławka Gortycha…
Jesteśmy bardzo wdzięczni za to klimatyczne i niezwykle bogate poznawczo spotkanie!
Więcej informacji pod linkiem: https://rcks.pl/wydarzenie/szlakiem-legend-ducha-gor/