Narodowe Czytanie z Kordianem Słowackiego

Epoka romantyzmu i jej owoc „Kordian” Juliusza Słowackiego podczas XIII edycji Narodowego Czytania 2024

📚Do wspólnego czytania tego wybitnego dramatu romantycznego zachęcił Prezydent RP Andrzej Duda, podkreślając, jak ważna jest analiza przeszłości oraz inspiracja tym, co w naszej tradycji najpiękniejsze. Na odzew odpowiedzieli uczniowie sobótczańskich szkół oraz zaproszeni goście gotowi zmierzyć się z tym nieprzeciętnym dziełem.

📚Wydarzenie rozpoczęła kulminacyjna scena monologu Kordiana na Mont Blanc, w mistrzowski sposób odczytana przez Dyrektora Ślężańskiego Ośrodka Kultury – Michała Hajdukiewicza, wprowadzając widzów w nastrój powagi i kontemplacji, a aktorsko zinterpretowany dialog wykonany przez Pana Burmistrza UMiG Sobótka Mirosława Jarosza oraz debiutującego na Narodowym Czytaniu Wiceburmistrza Zbigniewa Goldwassera uruchomił wyobraźnię, ukazując skomplikowany i dramatyczny charakter utworu.

📚Zdolna reprezentacja uczniów Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 w Sobótce, pod okiem polonistki oraz ambasadorki Biblioteki Publicznej – p. Karoliny Gajewskiej, zaprosiła na literacki spacer po lapidarium Muzeum Ślężańskiego, by w romantycznych plenerach przybliżyć treść oraz chronologię dramatu. Sceny przeniesione w czasie i na moment urzeczywistnione w teraźniejszości unaoczniły epokę poprzez dobrane kostiumy, rekwizyty i grę aktorską.

📚„Żywe obrazy” – oryginalna koncepcja bibliotekarki i polonistki p. Izy Sieradzkiej, która we współpracy z kreatywną młodzieżą z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Sobótce ożywiła sceny „Kordiana”, przenosząc je w idealnie rezonującą z utworem przestrzeń muzealnego ogrodu, a niezawodna reprezentacja Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, pod okiem polonistki p. Małgorzaty Piątkowskiej, jak co rok wzbogaciła uroczystość, przybliżając postać samego autora w wywiadzie i fragmentach specjalnie przygotowanych na tę okoliczność.

📚Za sprawą międzypokoleniowego odczytania tekstów dzieła Juliusza Słowackiego, dzieło tak wybitne dla swej epoki, ponownie odżyło, nabierając wyrazu symbolicznego i jakże aktualnego w refleksji nad Polską i jej losami.

Dziękujemy za serdeczną współpracę Dyrektor Muzeum Ślężańskie – p. Monice Szimie-Efinowicz.

Dziękujemy za gościnność Dyrektorowi Powiatowy Zespół Szkół nr 3 w Sobótce p. Zbigniewowi Kubiakowi za przychylność i pomoc w organizacji NC – wydarzenie wpisuje się w kalendarz obchodów 30-lecia istnienia tej bardzo ważnej w naszym środowisku szkoły.

Z całego serca dziękujemy również nauczycielkom koordynującym uczniowskie grupy artystyczne – p. Karolinie Gajewskiej i Joannie Marciszyn z PZS nr 3, p. Izabeli Sieradzkiej z ZS_P nr 1 oraz p. Małgorzacie Piątkowskiej z MOW – w Sobótce.

Dziękujemy bardzo zdolnej i zaangażowanej młodzieży, która tak chętnie wzięła udział w tegorocznej akcji. Jesteście wspaniali ❤