Lutowy „Molik w bibliotece”

W trakcie ferii bibliotekę dwukrotnie opanowały moliki książkowe: nasi najmłodsi czytelnicy, gotowi sprostać wyzwaniom i uczyć się przez zabawę. Czwartkowe popołudnia poświęciliśmy właśnie im. Realizując scenariusze bogate w motywy regionalne i literackie, dostosowane do małych odbiorców, rozbudzaliśmy nowe zainteresowania wśród kilkuletnich uczestników.

Ponieważ całe ferie przebiegały pod znakiem lokalnej tradycji, nasze pierwsze spotkanie opierało się na aktywnym czytaniu legendy o cudownym źródełku na Ślęży. Dzieci słuchały opowieści i odpowiadały na pytania związane z jej treścią, zachęcane do dzielenia się swoimi przeżyciami. Spotkanie zakończyliśmy zadaniem plastycznym, również nawiązującym do ślężańskich motywów.

Przy kolejnej okazji, pozazdrościwszy słynnej Pyzie wycieczek po polskich dróżkach, dzieci przemieszczając się po bibliotece, „zwiedzały” nasz kraj, przy czym było to zwiedzanie aktywne, okraszone zadaniami, ciekawostkami i ruchową aktywnością. Zaczęliśmy od stolicy Dolnego Śląska – nieoceniona przewodniczka Izabela Olewicz przybliżyła małym słuchaczom barwny świat wrocławskich krasnoludków. W Warszawie, drugim punkcie wyprawy, przećwiczyliśmy patriotyczny wiersz-wyliczankę „Kto ty jesteś? Polak mały”. Z Torunia, w którym oczywiście skosztowaliśmy pierników, przenieśliśmy się do Gdańska, a następnie do Krakowa, gdzie mali podróżnicy poddali się testowi odwagi, przemierzając Smoczą Jamę. Tego dnia nie mogło zabraknąć śpiewów i tańców znanych od pokoleń. Po solidnej dawce wrażeń i wiedzy wróciliśmy do Sobótki na lokalny przysmak.

Co cieszy szczególnie, w efekcie feryjnej oferty dla maluchów, przybyło nam uczestników projektu „Mała książka – wielki człowiek”, koordynowanego przez Instytut Książki. Planujemy kontynuować nasz autorski cykl „Molik w bibliotece”, dedykowany dzieciom w wieku przedszkolnym, w formie stałych spotkań raz na dwa miesiące – na bieżąco będziemy informować o kolejnych terminach. Zachęcamy do śledzenia wydarzeń organizowanych przez naszą Bibliotekę.