„Ludzie i szczyty Himalajów” Spotkanie i koncert: Mariusz Sprutta – TB’24

Biblioteka w ramach ogólnopolskiego Tygodnia/Maja Bibliotek zaprosiła entuzjastów gór, ambitnych wyzwań, dobrej muzyki oraz przedniej atmosfery na wyjątkowe spotkanie podróżnicze.

🎤Naszym gościem był himalaista, wokalista i menedżer grupy JRM – Jig Reel ManiacsMariusz Sprutta, który występował w Sobótce ze swoim zespołem już dwukrotnie. Przybył do nas z multiinstrumentalistą, Aleksander Barszcz Brych – razem tworzą 1/3 JRM.

🏔Suto ilustrowaną słowami i muzyką prelekcję osadziliśmy z rozmysłem przy skrzyżowaniu szlaków turystycznych, w schronisku „Pod Wieżycą”. Nasi Goście zachwyceni urokiem Masywu Ślęży ochoczo przemierzali w ten piękny słoneczny weekend jego wiele dróg i ścieżek, odwiedzając oczywiście legendarny szczyt.

Mariusz okazał się urodzonym gawędziarzem, człowiekiem o wielu talentach, obdarzonym poczuciem humoru, rytmu i piękna! Z zapartym tchem słuchaliśmy historii zdobycia samotnie przez Niego Annapurny I w czasie wyprawy z udziałem największych sław polskiego himalaizmu, jak choćby m.in. Wandy Rutkiewicz czy Krzysztofa Wielickiego. Warto podkreślić, że były to czasy „starej szkoły”, gdzie w wędrówki po „dachu świata” nie wkradły się jeszcze komercjalizm i niezdrowa rywalizacja, a relacje, zawierane międzynarodowe przyjaźnie i pełna współpraca znaczyły o pokorze, czyli wielkości człowieka.

🏔Cudownym zwieńczeniem opowieści o ludziach i krainie najwyższy gór był koncert na głos i gitarę oraz oryginalne instrumenty pochodzące z Azji. Dopełnił on uczty zmysłowych wrażeń i zapadł głęboko w pamięć i nasze serca.

🏔Bardzo dziękujemy za niezapomniane spotkanie i wyrażamy chęć zorganizowania kolejnych – podczas ślężańskiej jesieni lub zimy! ❤

04.05.2024 r.

Foto: Adam Białoń Fotograf Wrocław, Magda Kubiak, Ewa Dąbrowska