Literacka podróż śladami Ducha Gór Hauptmanna

🚌„Wycieczki literackie” – to pomysł Biblioteki ŚOK na niekonwencjonalną wędrówkę śladami wybranych książek w celu promowania czytelnictwa 📚 Tym razem wyjazd zorganizowany został z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarza.

🚌Po sukcesie zeszłorocznej drezdeńskiej wyprawy, prezentującej piękny pisarski dorobek zaprzyjaźnionej z Biblioteką – Jolanty Kosowskiej, przyszła kolej na wyróżnienie debiutującego w roli autora, niezwykle utalentowanego – Sławomira Gortycha (Zagubiony w Karkonoszach) i jego kryminału „Schronisko, które przestało istnieć”.

📚Zainspirowani książką wyruszyliśmy z okazji Międzynarodowego Dnia Pisarek i Pisarzy „Śladami Legend Ducha Gór”, za azymut obierając tereny u podnóża tajemniczych Karkonoszy. Postacią, jaką pragnęliśmy zgłębić, był występujący na kartach książki, ale także mieszkający na tych terenach niemal wiek – Gerhard Hauptman (1862-1946) – niemiecki artysta, któremu naturalistyczne dzieła, tj. „Tkacze”, „Hanusia”, „Dzwon zatopiony”, przyniosły Nagrodę Nobla za całokształt twórczości.

🚌Odwiedziliśmy domy Hauptmanna mieszczące się w Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w Szklarskiej Porębie, Jagniątkowie oraz Szczawnie-Zdroju, a każdy z nich opowiadał o innym etapie życia i twórczości wybitnego dramaturga i celebryty tamtych czasów oraz jego brata, Carla.

Wspaniałe wnętrza posiadłości w Jagniątkowie wywarły wrażenie nie tylko na miłośnikach literatury, ale także na pasjonatach architektury. A za sprawą mistrzowsko przygotowanych kustoszek obu domów-muzeów, mogliśmy poznać burzliwą historię Gerharda i Carla Hauptmannów, prowadzących kontrowersyjny jak na owe czasy styl życia.

📚Bracia Hauptmannowie pozostawili po sobie wartościową schedę literacką w postaci dzieł, które uczestnicy wycieczki chętnie kupowali w pamiątkowych sklepikach, wzbogacając domowe biblioteczki, a tym samym wypełniając idee bibliotecznego cyklu podróży z literaturą w tle.

👏Nad całością wyprawy czuwał niezastąpiony organizator – In Nature – turystyka krajoznawcza i aktywna z Maćkiem Ulatowskim w roli przewodnika, który swą świetną merytoryką sprawił, że wszyscy powrócili do domu wzbogaceni o wiedzę na temat biografii obu artystów, jak również historii i wielu atrakcji turystycznych tych okolic Dolnego Śląska. Jak poprzednio, cało i szczęśliwie, mimo krętych górskich dróg, dowiózł nas do celu Leobus – wynajem autokarów, Maciej Isański. Za profesjonalizm i świetną atmosferę bardzo Panom dziękujemy!

📚A nowe biblioteczne propozycje wypraw już wkrótce!

Foto: Izabela Olewicz, Krzysztof Ratajczak, Michał Hajdukiewicz