Światowy Dzień Poezji

Światowy Dzień Poezji (21.03) uczciliśmy w jego przededniu w iście wiosennym i inspirującym stylu!

✒️Gościł u nas z tej okazji młody i utalentowany oraz nagradzany reżyser teatralny i dramaturg, wykładowca akademicki, autor prozy poetyckiej – Andrzej Błażewicz . Z pochodzenia świdniczanin, obecnie związany z Teatrem Polskim w Poznaniu.

✒️W wydarzeniu udział licznie wzięły uczennice i uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 oraz Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Sobótce – wraz z opiekunami.Młodzi uczestnicy z zainteresowaniem wysłuchali moderowanej rozmowy z Gościem pełnej wątków z dziedziny tworzenia i odbioru poezji, prozy i kreacji w teatrze. Bardzo miłym akcentem było żywe zaangażowanie młodzieży i stawianie wielu pytań, którymi sprowokowany, autor „Ostatnich zim” dzielił się swymi doświadczeniami natury motywacyjnej i samorealizacji. Podał także kilka cennych wskazówek na pogłębianie zainteresowań teatrem i literaturą z podkreśleniem roli tych sztuk w codziennym życiu.

✒️W drugiej części spotkania rozstrzygnięty został przeprowadzony przez ŚOK w obu szkołach konkurs na miniaturę prozy poetyckiej. Wpłynęły prace 24 autorów. Jury wyłoniło 4 miejsca i 5 wyróżnień, będąc pod ogromnym wrażeniem odnalezienia się w niełatwej gatunkowej konwencji oraz artystycznego wdzięku.

✒️Nagrody ufundowała Biblioteka ŚOK – karty podarunkowe i tomiki poezji z autografem Andrzeja Błażewicza.

✒️Serdecznie dziękujemy Paniom Polonistkom: Marioli Wyderce, Annie Raguzie, Małgorzacie Piątkowskiej za wspaniałe wsparcie swych podopiecznych oraz Andrzejowi za wyjątkowe uświetnienie naszych obchodów święta poezji.

20 marca 2023 r.

Foto: Tomasz Nycz, Marek Dąbrowski